Japonya'dan 31 ülkeye aşı dağıtım desteği

Japonya'dan 31 ülkeye aşı dağıtım desteği

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Japonya 31 ülkeye aşıların soğuk zincir dağıtımı için toplam 39 milyon dolar mali destek verecek.

28 Nisan 2021, Çarşamba 09:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre Afrika, Latin Amerika ve Karayipler’deki ülkelere, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) kanalıyla sağlanacak finansal hibe, aşılara yönelik soğuk depolama tesisi kurulması ve nakliyat ekipmanları tedarikinde kullanılacak. Hibelerden yararlanacak ülkeler arasında, Guatemala, Haiti, Jamaika, Nikaragua, Paraguay, Venezuela, Mısır, Etiyopya, Nijerya, Libya ve Tunus da yer alıyor.

Düzenlediği basın toplantısında aşı tedarikinin önemine değinen Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu, "Japonya’nın gücünden istifade ederek desteklerimizi sürdürmek istiyoruz." dedi. Japonya'nın şimdiye kadar yerel bir Kovid-19 aşısı imal etmediğini bildiren Kyodo ajansı, gelişen ülkelerdeki aşı dağıtım ağları ve tesislerine destek verme arayışında olunduğunu aktardı.

Japonya, 2021 sonuna kadar dünya çapında 2 milyar doz Kovid-19 aşısı teslim etmeyi hedefleyen Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) da 200 milyon dolar taahhüt etmişti.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Rusya'dan Apple'a 12 milyon dolarlık ceza