JİTEM'in kurucusu Arif Doğan hayatını kaybetti

JİTEM'i kendisinin kurduğunu iddia eden ve 'Ergenekon Silahlı Terör Örgütü' üyesi olmak 47 yıl 3 ay hapis cezası alan emekli Albay Arif Doğan, dün sabah evinde vefa etti. Doğan, 'Cezaevinde kalamaz' raporuyla tahliye edilmişti

17 Ekim 2014, Cuma 12:13
A A
JİTEM'in kurucusu Arif Doğan hayatını kaybetti

Arif Doğan Ergenekon soruşturması kapsamında 15 Ağustos 2008'de Ankara'da tutuklanmıştı. Ergenekon ikinci iddianamesi sanıklarından olan Doğan Adli Tıp Kurumu’nun “hapishane şartlarında tedavi ile şifa bulamayacağı” raporunun üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tahliye edilmişti. Doğan’ın yargılaması ise tutuksuz olarak sürdürülmüştü.

Doğan’ın Adli Tıp Kurumu raporuna göre rahatsızlıkları ise şöyleydi: Doğan dördüncü aşamada kalp yetmezliği yaşıyordu.  Koroner arter hastasıydı. Koroner by-pass operasyonu geçirmişti. Koroner stent uygulaması yapılmıştı. Ayrıca  diabet, orta derecede işitme kaybı, diyabete bağlı görme bozukluğu, sol ayakta daha şiddetli olan düşük ayak sendromu ve anksiyete bozukluğu çekiyordu.

Raporun sonuç bölümünde ise "mevcut hastalıklar tedavi ile sonlandırılacak tipte değildir. Halen içinde bulunduğu tedavi koşulları kişide psikolojik sıkıntı ve stres kaynağıdır. Tedavisinin sağlıklı yürütülmesine engeldir. Rahatsızlıkları cezaevi koşullarında tedavi ile şifa bulamaz" denilmişti.

Duruşmaya ambulansla gelmişti

Ergenekon davası kapsamında 2011'de Arif Doğan ambulans korumaları ve bir oksijen tüpüyle kürsüye Silivri’deki mahkemeye gelmişti

MAHKEMEDE 'KURTLAR VADİSİ'NDEN ÖRNEK VERMİŞTİ

İfadesinde Kurtlar Vadisi Gladyo’dan örnek veren Doğan, “Orada İskender mahkeme heyetine şunu söylüyor; ‘Sayın mahkeme üyeleri, ben bildiğim bazı şeyleri size söylersem, kaldıramazsınız, çok kötü duruma düşersiniz. Hedef olursunuz.’ Bu Gladyo’nun veya Kurtlar Vadisi’nin bir sözü değil, Arif Doğan’ın sözüdür. Anladın mı? Ben hakimleri çok severim. Onlara zarar vermek istemem. Ne sorarlarsa tabii konuşurum. Bana sordular ‘JİTEM’i sen mi kurdun’ diye. Evet, ben kurdum. Yıllardır diyorum. Bunu söylerken de ben askeri literatürün dışına çıkıyorum. ‘JİTEM yok’ diyenlere de hodri meydan diyorum. Var mı yok mu görsünler” diyerek sözlerini bitirdi.

Doğan'ın cenazesi, yarın öğle namazına mütakip kılınacak cenaze namazının ardından Düzce'de defnedilecek

Esra Alus / Milliyet

Sıradaki haber yükleniyor...