Kabine bugün toplanıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapacak...

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün toplanıyor. Kabine toplantısında masaya yatırılacak konuların koronavirüsle mücadele, ekonomideki gelişmeler ve F-35 sürecine ilişkin gelişmeler olması bekleniyor.

08 Kasım 2021, Pazartesi 07:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün toplanıyor. CNN TÜRK'ten Arda Erdoğan'ın aktardığına göre ise gündemde ise aşılama, F-35 krizi, terörle mücadele ve asgari ücret çalışmalarındaki gelişmeler olacak.

3. DOZ AŞILAMA

3. DOZ AŞILAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgınına ilişkin son durumu aktaracak, illerdeki vaka sayısı ve hastanedeki yoğunluk oranıyla ilgili sunum yapacak. 

Vakaların düşürülmesi için atılacak adımlar ve aşılama hızının arttırılması için atılacak adımlara ilişkin bilgiler ele alınacak. 3. doz Biontech uygulaması da gündemde olacak.

F-16'LAR GÜNDEMDE

F-16'LAR GÜNDEMDE

Kabinenin oldukça önemli dış politika konuları var. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde G-20 zirvesinde önemli temaslarda bulunmuştu. Bunlardan en önemlisi ABD Başkanı Biden ile olan görüşmeydi.

O görüşmeye ilişkin detaylar kabinenin gündemine gelecek. Türkiye'nin S-400 almasının ardından F-35 programından çıkarılmasıyla 1.4 milyar dolarlık ödemeye karşılık F-16'ların alınması gündemde. Buna ilişkin teknik çalışmalar da sürüyor. Bu çalışmalarda gelinen son durum da kabinede ele alınacak.

TERÖRLE MÜCADELE

TERÖRLE MÜCADELE

Terörle mücadele de bir başka başlık. Yurt içinde ve yurt dışında operasyonlar sürüyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın terörle mücadeleye ilişkin bir sunum yapması bekleniyor. Elbette Suriye'nin kuzeyi de önemli bir başlık olacak. Oradaki PKK-PYD adımlarına ilişkin atılacak adımlar konuşulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde operasyon sinyali vermişti.

ASGARİ ÜCRET ÇALIŞMALARI MASADA

ASGARİ ÜCRET ÇALIŞMALARI MASADA

Ekonomi kabinenin en önemli konularından biri. Fahiş fiyat artışları ve fırsatçılarla mücadelede hem bakanlıklar hem Rekabet Kurulu denetimlerini sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta Rekabet Kurulu zincir marketlere 2.7 milyarlık bir ceza kesmişti. 

Kabinede piyasalara ilişkin gelişmeler ele alınacak. Ayrıca mecliste bütçe çalışmaları ile yaklaşan asgari ücret çalışmaları da masada olacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kabine bugün toplanıyor! Kabinenin gündeminde 10 büyükelçi var