Kadın kıyafetlerinin düğmeleri neden soldadır?

Kadın düğmeleri ve erkek düğmeleri neden farklı yerlerde? Bu durumun farkında olup da sorunun cevabını bilen insan sayısı çok az. Erkek kıyafetlerinin aksine kadınların düğmelerinin sol tarafta bulunmasının çok ilginç bir nedeni varmış.

08 Kasım 2019, Cuma 11:15 Son Güncelleme:
A A
Kadın kıyafetlerinin düğmeleri neden soldadır?

İnsanlar günlük hayatta birçok şeyin farkında olur ancak çoğu şeyi sorgulama ihtiyacı hissetmezler. Alışılagelmiş bir durum git gide insanları duyarsızlaştırmaya başlar. Hayatımızda sıradan gibi duran ama aslında oldukça ilginç anlamları olan o kadar çok var ki... Maalesef yoğun hayat temposu bu durumları görmemize izin vermiyor. Bu konulardan biri de, erkeklerin düğmelerinin sağda kadınların düğmelerinin ise solda bulunması. Bu durumun neden olduğunu hiç düşündünüz mü? 

Erkeklerin düğmelerinin sağda bulunmasının ana sebebi; insanların çoğunun günlük yaşamda sağ elini kullanması. Bu cümlemize karşılık olarak şu soruyu sorabilirsiniz: Kadınlar bu çoğunluğa dahil değil mi? Kadınların düğmeleri neden solda

Kıyafetler ilk üretildiği zamanlarda düğme diye bir şey yoktu. Sonradan düğmeli kıyafetleri genellikle varlıklı kadınlar tercih edip giymeye başladı. Zengin kadınlara düğmeli kıyafetler hizmetçileri tarafından giydirildi. Sonuç olarak bu kıyafetin düğmelerinin sağda bulunması gerekiyordu ki, hizmetçi rahatlıkla hanımının elbisesini giydirebilsin. Dolayısıyla dönemin terzileri, nadir bulunan pahalı düğmeli bu kıymetli elbiseleri dikerken, düğmeler solda ilikler sağda olacak şekilde tasarlıyordu.

Bu haberi de okudularErkeklerin giyim konusunda yaptığı hatalar için 8 öneri

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Tırnak kırılmasının nedenleri (Tırnak neden kırılır?)