Kadın sağlığına iyi gelecek besinler

Kadınlar beslenmelerinde yiyecek ve içeceklere dikkat ettiklerinde sağlıklarını olumlu yönde etkiler yapılan araştırmalar sonucunda bazı yiyeceklerin özellikle kadınlarda çeşitli hastalıkları engellediği söyleniyor.

23 Ekim 2019, Çarşamba 10:40
A A

İşte kadınların sağlığına fayda sağlayacak o besinler…

Limonlu su metabolizmayı hızlandırıyor

Limon suyu sindirim sürecinde çok önemlidir, çünkü yaşlandıkça midemizdeki asitlerin miktarı azalır. Bir çalışma, kadınların % 30'undan fazlasının, atrofik gastrit ile (mide iltihabı) mücadele ettiğini gösteriyor. Bu sağlık problemi kanser öncüsü olarak da görülebiliyor. Limon asitlerindeki narenciye flavonoidleri anserle mücadelede ve iltihaplanmayı azaltmada yardımcı olan detoksifikasyon yeteneklerine sahiptir.

Adet kramplarını azaltan ahududu çayı

Adet kramplarını azaltan ahududu çayı

Ahududu çayı, kadın vücudu için gerekli olan vitamin ve minerallerin doğal olarak yüksek olması nedeniyle kadınların sağlığına faydalı olan iyi bilinen bir içecektir. Demir, kalsiyum, potasyum, B, A, C ve E vitaminleri içerir.

Hamile kadınlar tarafından doğumlarını kolaylaştırmak ve kısaltmak için yaygın olarak kullanılır, ancak aynı zamanda premenstrüel sendrom (PMS), ağır kanama ve ağrılı kramp semptomlarını hafiflettiği de kanıtlanmıştır. Bu, hormonları dengeleyen ve uterus duvarlarını güçlendiren içerdiği yüksek vitamin ve minerallerden kaynaklanmaktadır.

Menapoz semptomlarını iyileştiren maca kökü

Menapoz semptomlarını iyileştiren maca kökü


Maca, brokoli, karnabahar, lahana gibi lahanagiller familyasından bir sebzedir. Bitkinin yenilebilir ana kısmı, köküdür. Beyazdan siyaha kadar değişen birçok renkte bulunur ve toz halinde bulunabilir. Maca sıcak basması, ruh hali değişimleri ve uyku sorunları gibi menopoz semptomlarını hafiflettiği kanıtlanmıştır. Ayrıca geleneksel olarak doğurganlığı arttırmak, ruh halinizi iyileştirmek ve hormonlarınızı dengelemek için kullanılmıştır.

Saç köklerini güçlendiren kinoa

Saç köklerini güçlendiren kinoa


Kinoa tam protein, artı lif sağlayan ve dolum yapan bitki bazlı bir besindir. Ayrıca tam tahıllı ve süper gıda olarak kabul edilir. Yüksek protein içeriği saç köklerini korur ve besler, içindeki nemlendiriciler saç derisini besler. Kirlilik ve toz gibi çevre koşullarından korumak için saç üzerinde görünmez bir film oluştururlar.

Kırışıklıklarla mücadele eden brokoli

Kırışıklıklarla mücadele eden brokoli


Brokoli, sağlığınıza zarar veren çeşitli sorunları çözen bir sebzedir. Bir bardak brokoli, kolajen üretimi için çok önemli olan vitaminlerin% 100'üne sahiptir. Kolajen cilde esnekliğini verir. Ayrıca hücre yenilenmesine yardımcı olan ve yaşlı cilt hücrelerinin yenileriyle değiştirilmesine yardımcı olan A vitamini bakımından da zengindir.

Magnezyum ve fosfor kaynağı kaju

Magnezyum ve fosfor kaynağı kaju


Kaju fıstığı, özellikle magnezyum, potasyum, fosfor, çinko ve selenyum gibi iyi bir mineral kaynağıdır ve kalbinizin ve kaslarınızın elektriksel hareketi için gerekli olan ve vücut hareketleri için önemli olan bazı demir, mangan ve bakır içerirler.

Sıradaki haber yükleniyor...