Kadınlar 100 yıl önce hangi ürünlerle makyaj yapıyorlardı?

Günümüzde güzellik sektörü ve makyaj endüstrisi milyarlarca dolarlık bir hacme sahip. Her gün yeni bir ürün, her gün başka bir mucize buluşla karşımıza çıkan bilim insanları ve üreticiler bize birçok farklı seçenek sunuyor. Peki ya bundan bir asır önce? Kadınlar bugün kullandığımız makyaj ürünleri yokken ne yapıyorlardı dersiniz?

18 Haziran 2018, Pazartesi 11:01
A A
Radyum

Radyum

Cıva gibi çokça kullanılan bir başka kimyasal element ise radyum idi. Bu element günümüzde kanser tedavilerinde kullanılıyor. Fakat ilk keşfedildiği sıralarda makyaj malzemelerinin içine konuluyordu. 1898’de radyumun buluşundan sonra, bir makyaj firması, bu kimyasal elementin ciltte aydınlatıcı ve gençleştirici etkileri olacağını düşünmüştü. Bu nedenle radyum içeren bir kozmetik serisi çıkardı. Serinin içinde sabun, ruj, yüz pudrası gibi ürünler vardı. Yıllarca kullanılan ve çok sevilen bu makyaj serisinin sonu çok acı oldu.

Cıva

Cıva

100 yıl öncesinde kadınların tek fetişi beyaz bir tene sahip olmak değildi. Tek renk ve lekesiz bir surat da beyazlık kadar önemliydi. Yani günümüz modasının en güzide parçalarından biri olan “çiller” eskiden nefret edilesi bir durumdu. Peki bu kadınlar çil problemlerinden kurtulmak için neler yapıyordu? Maalesef kullanılan yöntemler limon suyu kadar masum değildi. Asit ve kimyasal bir element olan cıvayı içeren kremler ciltteki çilleri gidermek için kullanılıyordu. Yıllar boyu sürülen bu kremler cilt kanseri gibi geri dönüşü olmayan sorunlara yol açıyordu.

Ezilmiş böcekler (Karmin böceği)

Ezilmiş böcekler (Karmin böceği)

Henüz böcekleri pişirip yiyen kültürlere alışamamışken, 100 yıl önce makyaj malzemesi olarak kullanılması biraz şok etkisi yaratabilir. Fakat bu doğru; geçmişte ruj olarak spesifik bir böceğin kabukları ezilip suyu dudaklara sürülürdü. Herkes tarafından bilinen “kan kırmızısı” rujun temel malzemesi karmin böceği idi. Karmini vazelin ve bal mumu tarzı jel ürünlerle karıştıran kadınlar, elde ettikleri ürünleri dudak ve yanaklarına sürüyordu.

Vazelin

Vazelin

Vazelin her derde deva bir ürün olarak 2000’li yıllara damgasını vurdu. Her sorunumuz için mucizevi bir çözüm olan bu ürün ne amaçla kullanılıyordu peki? Cildi yumuşatmak, çatlak dudakların acısını azaltmak, makyaj silmek, güneş yanmalarını gidermek, hatta kıyafetten makyaj lekelerini çıkarmak için kullanıyordu. Bu madde bize çok farklı gelmiyor çünkü hala aynı amaçlarla kullanıyoruz vazelini. Bir başka kullanım yeri ise kirpiklerdi. Kömür tozu ile karıştırılan vazelin, kirpiklere uygulanıp maskara görevi görüyordu.

Limon suyu

Limon suyu

Değişen trendler ile birlikte son 20 sene içerisinde esmer ten ve bronz bir görüntü çok moda oldu. Fakat 100 yıl önce esmer ten fakirliği sembolize ediyordu. Beyaz ten ise asil ve zengin bir kadının sahip olması gereken en önemli şeydi. Durum böyle olunca kadınlar tenlerini beyazlatmak için ellerinden geleni yapıyorlardı. Bu yöntemlerden biri ise limon suyuydu. Rom, sirke ve limon suyu karışımı ten beyazlatıcı etkisiyle genç kızların gözde makyaj ürünüydü. Öte yandan bu tarz yüz serumları ciltte erken yaşlanma ve yıpranmaya sebep oluyordu.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Evde hazırlayabileceğiniz 8 doğal dudak kremi tarifi