Kadınlar da kurban kesebilir

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamza Aktan, kadınların da kurbanın kesim işlemini yapabileceğini söyledi

23 Kasım 2009, Pazartesi 10:21
A A

Kadınların kurban kesmesinde dinen bir mani olmadığını dile getiren Prof. Hamza Aktan, "gücü yeten, hayvana hakim olabileceğine inanan, bu konuda kendine güvenen herkesin kurban kesebileceğini" vurguladı.

Aktan, kurbanın 81 gram altını ya da eşdeğer ihtiyaç fazlası malı olan, borcu bulunmayan ergen ve akıl sağlığı yerinde Müslümanların yapması gereken mali bir ibadet olduğunu belirterek, mali durumu iyi olan karı-kocaların ve ergen çocukların da ayrı ayrı kurban kesebileceğine işaret etti.

'GÜCÜ YETEN KESEBİLİR'

Ergen ve akıl sağlığı yerinde olan, güçlü kuvvetli herkesin kurban kesme işlemini gerçekleştirebileceğini dile getiren Aktan, "Kadınların kurban kesmesinde bir mani yok. Gücü yeten, hayvana hakim olabileceğine inanan, bu konuda kendine güvenen herkes kesebilir" diye konuştu.

Aktan, kurbanın bayram namazının ardından bayramın 3. günü akşamına kadar kesilebileceğine işaret ederek, koyun ve keçinin bir kişi, manda, sığır ve deveye ise en çok 7 ortak olabileceğini hatırlattı.

'ETLER İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITILMALI'

Prof. Dr. Hamza Aktan, kurban etinin üçe bölünerek değerlendirilebileceğini anımsatarak, Hazreti Muhammed’in, etin bir bölümünün ihtiyaç sahiplerine, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşulara dağıtılmasını, bir bölümünün de eve ayrılmasını tavsiye ettiğini vurguladı. Aktan, kurbanın derisinin ise, bir fakire veya hayır kurumuna verilmesi gerektiğini ifade etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.