Kadınları kızdıran kontrol noktası

Hakkari'ye 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kırıkdağ Köyü'nde jandarma tarafından yeni bir kontrol noktasının yapılması, BDP'lilerin ve köylülerin tepkisine neden oldu. Sadece temeli atılan kontrol noktası protestoya gelen kadınlar tarafından yıkıldı

28 Mayıs 2013, Salı 23:15
A A

Zap Jandarma Karakolu'na 50 metre mesafede olan ve Kırıkdağ köyü ile 16 mahalleye ulaşım sağlayan yola yeni kurulmak istenen kontrol noktası protestoya neden oldu.

Aralarında BDP'li Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP Parti Meclisi üyesi Sıddık Akış, BDP Hakkari il Başkanı Rahmi Kurt, BDP Merkez ilçe Başkanı Yavuz Aksaç, il genel meclis üyeleri ve kadınların bulunduğu yaklaşık 100 kişi köyde biraraya geldi.

BDP'li bir grup yeni temeli atılan kontrol noktası ile ilgili Jandarma Karakolu'nda yetkililerle görüştükten sonra sadece temeli atılan kontrol noktasında toplanarak burada basın açıklaması yaptı.

BDP'li Sıddık Akış, çok hassas bir süreçten geçtiklerini, böyle bir süreçte herkesin elini taşın altına koyup desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Akış şöyle konuştu, "Karakolun 50 metre yanı başında yeni bir askeri kontrol noktası kurulmuş. Kırıkdağ köyüne bağlı 16 mahalle var. Burada kendi köylerine koyun sağmaya giden köylülerin, kadınların dahi kimlikleri sorulmakta ve arama yapılmaktadır. Bunun kadar ayıp bir şey yoktur. Biz bu insanları bu zülmün yapılmasını doğru bulmuyoruz. Bunun için köylülerin göstermiş olduğu tepki yerindedir. Biz de BDP olarak bunu desteklemek için buraya geldik."

Kırıkdağ Köyü Muhtarı Musa Adıyaman ise,  "100 yıldır bu yolda kontrol noktası yoktu. Barış süreci geldi. Yeni kontrol noktaları oluşturuldu. Bu doğru bir şey değil. Köylüler kendi köylerine giderken ya da kadınlar koyun sağmaya giderken dahi kimlik kontrolünden geçiyorlar. Bu uygulamayı kabul etmiyoruz" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından temeli atılan askeri kontrol noktası, kendilerine barış anneleri diyen kadınlar tarafından kazma ve küreklerle yıkılıp taşları da Zap deresine atıldı.


DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.