Kafes'te ilk üç sıra amirallerin

Kafes'te ilk üç sıra amirallerin

Türkiye'deki azınlıklara yönelik suikast iddialarını kapsayan 'Kafes Eylem Planı' iddianamesinde ismi geçen amirallere 7.5 ile 15 yıl arası hapsi isteniyor

17 Mart 2010, Çarşamba 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ergenekon tutuklusu emekli Binbaşı Levent Bektaş’ın ofisinde ele geçtiği öne sürülen bir CD’de ‘Kafes’ adlı eylem planı bulunduğu bildirilmişti.

Planda AK Parti Hükümeti’ni yıpratmak ve darbeye zemin hazırlamak için bir dizi eylemin yer aldığı iddia edilmişti. Bu eylemler arasında Türkiye’de yaşayan azınlıklara suikast düzenlenmesinin de yer aldığı belirtilmişti.

33 kişi suçlanıyor

Soruşturma kapsamında eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü ile Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç’ın da yer aldığı emekli ve muvazzaf (halen görevde olan) askerler sorgulanmıştı.

Soruşturma sonrası hazırlanan iddianamede 3’ü tutuklu 33 kişi örgüt üyeliğiyle suçlanmıştı. İddianamenin ‘Poyrazköy’ ve ‘Amirallere Suikast’ davalarıyla birleştirilmesi istenmişti.

Biri muvazzaf

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü bir numaralı şüpheli olarak yer aldı.

İddianamede iki numaralı şüpheli Koramiral Kadir Sağdıç, üç numaralı şüpheli İzmir Foça Çıkarma Filosu Komutanlığı’nda görevli Tuğamiral Mehmet Fatih Ilgar oldu.

Avukatlar müşteki

İddianamede bir ilk de gerçekleşti. “Türkiye’deki huzur ve kardeşlik ortamını bozacak planlara karşı artık sessiz kalmayacaklarını açıklayan’ ve suç duyurusunda bulunan Ankara, Mersin, Karaman, Kayseri, Konya barolarından 7 avukatın temsil ettiği avukat grupları da suçtan zarar gördükleri gerekçesi ile iddianamede müşteki (şikayetçi) olarak yer aldı.

Cuma belli olacak

Ergenekon soruşturmasına barolar tarafından yapılan bu yöndeki başvurular kabul edilmemişti. Kafes Eylem Planı’nda, Ermeni cemaatine yayın yapan Agos Gazetesi abonelerinin de fişlendiği iddia edilmişti.

AGOS abonelerinin müşteki olarak yer almadığı dikkat çekti. Mahkemenin cuma günü iddianameyi kabul ya da reddine ilişkin kararını açıklaması bekleniyor.

Ayşegül USTA/DHA
2

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan Prof. Dr. Ali Özek için taziye mesajı