Kahvaltıyı atlamak size kilo aldırabilir!

Kahvaltıyı atlamanın kötü ruh hali ve düşük kan şekeri gibi birçok soruna neden olduğu bilinirken yeni araştırmalar, bu önemli öğünü atlamanın damar tıkanıklığına yol açabileceğini ortaya koydu. Sağlıklı beslenme ve sporun olduğu ideal kilodaki ideal bir yaşam şekli için kahvaltının önemi

30 Temmuz 2021, Cuma 12:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Proceedings of the Nutrition Society'de yayınlanan bir araştırmaya göre, kahvaltıyı kaçırmak, sonraki öğünleri yedikten sonra bile devam edebilen beslenme boşluklarına yol açabilir.

Yapılan araştırmalar bu durumun,

  • sağlığınız için gerekli temel gıdalardan eksik kaldığınızı
  • sağlığınızı bozduğunu
  • daha çok acıktırdığını
  • ve metabolizmanızı yavaşlattığını

ortaya koyuyor.


Kahvaltı yapmamak vitamin eksikliğini tetikliyor

Kahvaltı yapmamak vitamin eksikliğini tetikliyor

Araştırmacılar, Ulusal Sağlık ve Beslenme Sınavı Anketinin bir parçası olan yaklaşık 31.000 ABD'li yetişkine baktı. Diyet tüketimi ve yemek yeme zaman dilimleri hakkında veri sağladılar.

Katılımcıların yaklaşık %15'i düzenli olarak kahvaltıyı atladı ve araştırmacılar, bu gruptaki kişilerin folat, kalsiyum, demir, A, B-kompleks, C ve vitaminler dahil olmak üzere temel vitamin ve mineraller için günlük önerileri karşılama olasılığının daha düşük olduğunu buldu.


Çalışmanın yazarı, Ohio Eyalet Üniversitesi'nde tıbbi diyetetik doçenti olan Christopher Taylor'a göre, eksikliğin nedeni muhtemelen günlük kahvaltılık gıdaların besin yoğunluğundan mahrum kalınması.

Taylor “Kahvaltıda yaygın olarak tüketilen yiyecekleri yemiyorsanız, günün geri kalanında onları yememe eğiliminiz var yani, bu yaygın kahvaltı besinleri bir beslenme açığı haline geliyor." diyor."


Taylor, sadece bir veya iki gün kahvaltıyı atlamanın bile bir etkisi olabileceğini ekliyor. Katılımcıların tüketim kalıpları, araştırmacıların günlük değişiklikleri değerlendirmelerine izin verdi ve kahvaltının kaçırıldığı günlerde besinlerin eksik olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar, bu yiyeceklerin şunları içerdiğini belirtiyor:

  • Takviye edilmiş tahıllar
  • Süt ve yoğurt gibi az yağlı süt ürünleri
  • Yumurtalar
  • Yulaf ezmesi veya çelik kesilmiş yulaf
  • Meyve ve sebzeler


Atıştırmalık kahvaltının yerini aldığında

Atıştırmalık kahvaltının yerini aldığında

Yakın tarihli bir araştırmadan elde edilen bir başka bulgu da, kahvaltıyı atlayan katılımcıların, her gün kahvaltı yeme eğiliminde olanlara kıyasla, gün içinde önemli ölçüde daha fazla kalori, ayrıca daha yüksek seviyelerde ilave şeker, rafine karbonhidrat ve doymuş yağ tükettiğidir.

Taylor, "Kahvaltıyı atlamak, genel olarak diyet kalitesinin düşmesine neden oluyor gibi görünüyor" diyor. Ayrıca, kahvaltı olmadan, özellikle yüksek kalorili seçimler olmak üzere, katılımcıların gün boyunca daha fazla atıştırma yaptığını söylüyor.

Önceki araştırmalar, kahvaltıyı düzenli rutininize dahil etmenin başka faydalarını da kaydetti. 

Örneğin, The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism'de yapılan bir araştırma, geniş geniş yapılan güçlü bir kahvaltının, akşam yemeğinde aynı miktarda yemek yemekten daha fazla kalori yaktığını gösteriyor. Bu durum sabahları metabolizmanın çok daha hızlı ve aktif olmasıyla ilgili olabileceği belirtiliyor.Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi'nde yayınlanan bir başka araştırma, hiç kahvaltı yapmayan kişilerin, her gün kahvaltı yapanlara kıyasla kardiyovasküler hastalıktan erken ölüm riskinin daha yüksek olduğunu buldu.

Peki ya yine de kahvaltı yapmak istemeyenler...

Peki ya yine de kahvaltı yapmak istemeyenler...

Diyetisyen Kristin Gillespie, son araştırmalara ve önceki çalışmalara rağmen, bazı insanlar kahvaltı yapmaktan hoşlanmayabileceğini belirtiyor.

Peki bu, her zaman besinlerden yoksun kalacakları anlamına mı geliyor? Aslında tam olarak öyle değil.

Gillespie, beslenme boşluklarını önlemek için yumurta, süt ve yulaf gibi kahvaltılık yiyecekleri sonraki öğünlerinize veya atıştırmalıklarınıza dahil etmek, bu takviyeli besinlerden yeterli miktarda aldığınızdan emin olmak kahvaltı eksiğinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır.” diyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Her gün kekik çayı içerseniz vücudunuzda neler olur?