Kahve içmek için 11 iyi neden!

Kahve içmeyi çok seviyoruz. Kokusunu uzaktan duyunca bile içimize çekiyoruz. Bu sevgimize rağmen yıllardır kahve sağlıklı mı-sağlıksız mı tartışmaları da sürüyor. Bugüne kadar yapılan araştırmalar ve bilimsel çalışmalarsa kahvenin birçok faydası olduğunu ortaya koymuş. İşte kahvenin sağlığa 11 faydası...

02 Şubat 2019, Cumartesi 08:28 Son Güncelleme:
A A

Amerika’da yayınlanan bir makale, ABD’deki 18 yaş üstü nüfusun yüzde 54’ünün her gün kahve içtiğini vurgulayarak bunun beyine, cilde ve vücuda birçok faydası olduğunu belirtti. İşte her gün düzenli kahve içmenin 11 ayrı faydası...


ANTİOKSİDAN

ANTİOKSİDAN

Yapılan bir araştırmaya göre; diğer hiçbir ürün kahve kadar çok antioksidan sunmuyor. Elbette meyve ve sebzelerde de çok miktarda antioksidan bulunuyor; ama insan vücudu en çok antioksidanı kahveden alıyor.


AZ UYKU

AZ UYKU

Seul Ulusal Üniversitesi'nden araştırmacıların fareler üzerinde yaptığı bir deneye göre; az uyku nedeniyle strese giren fareler kahve aromasına maruz kaldıklarında beyinlerinde bu strese bağlı olarak oluşan proteinde de bir değişim yaşanıyor.


PARKİNSON

PARKİNSON

Bir akademik çalışmaya göre; kahve içmek Parkinson hastalarının hareketlerini kontrol etmelerinde onlara yardımcı oluyor. Ayrıca kahve içenlerin Parkinson hastalığına yakalanma oranları da daha düşük.

KARACİĞER

KARACİĞER


Bir bilim insanı The Guardian gazetesine şu açıklamayı yapmış: Günde en az bir bardak kahve içenlerin karaciğer sirozuna yakalanma ihtimallerinin yüzde 20 daha düşük. Arthur L. Klatsky, The Guardian gazetesine verdiği demeçte, kahve tüketiminin özellikle alkol kullananların yakalandığı siroza karşı koruyucu yararları olduğunu vurguladı. Ayrıca araştırmalar, kahvenin alkolle bağlantısı olmayan karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklarını önlemede de yararlı olduğunu ortaya koydu.

DEPRESYON

DEPRESYON

National Health Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde dört bardak ya da daha çok kahve içenler, hiç içmeyenlere oranla yüzde 10 oranında daha az depresyona giriyor. Bunun sadece kahvenin içerisinde bulunan kafeinle ilişkili olmadığını da belirtiliyor. Araştırmayı yürütenlerden Dr. Honglei Chen, kahvenin mutluluk vermesinin nedenini, içindeki güvenilir antioksidanlara bağlıyor.

İNTİHAR EĞİLİMİ

İNTİHAR EĞİLİMİ

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, günde iki ila dört bardak kahve tüketimi, hem erkekler hem de kadınlar için intihar oranını yüzde 50 civarında düşürüyor. Bunun nedeni de kahvenin hafif bir antidepresan olarak da etki gösterip, serotonin, dopamin gibi sinirsel salgıların üretimine yardımcı olması olarak gösteriliyor.

CİLT KANSERİ

CİLT KANSERİ

Tam 20 yıllık bir süre boyunca 112 bin 897 erkek ve kadının takip edildiği bir deneyde günde 3 bardak ve üstü kahve içen kadınların, hiç kahve içmeyenlere göre cilt kanserine yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğu net bir şekilde ortaya koyuldu.

SPOR PERFORMANSI

SPOR PERFORMANSI

Bilim insanları ve atletler, atletik performansa başlamadan önce içilen bir bardak kahvenin özellikle uzak koşu ve bisiklet gibi sporlarda performansı olumlu etkilediğini yıllardır biliyorlar. "Kafein kan akışındaki yağ asitlerinin miktarını artırır, Bu da atletlerin kaslarının yağları vücut için yakıt olarak kullanmasına yardımcı olur. Bu vücudun egzersiz süresince kullanılmak üzere ufak miktarlarda karbonhidrat depolamasını sağlar.


TİP 2 DİYABET

TİP 2 DİYABET

Bir başka araştırmaya göre de, kahve, Tip 2 diyabet riskini azaltıyor. Araştırmaya göre günde 4 bardak ya da üstü kahve içenlerin, hiç içmeyenlere oranla Tip 2 diyabet gelişim oranlarının yüzde 50 daha düşük olduğu gözlemleniyor. Her eklenen bardakta bu risk yüzde 7 oranında azalıyor.


ALZHEİMER

ALZHEİMER

South Florida Üniversitesi ve Miami Üniversitesi'nden araştırmacıların 65 yaş üstü bir kesimle yaptığı araştırmaya göre, bu yaşlarda kanlarındaki kafein düzeyi daha yüksek olanlar, daha düşük olanlara göre Alzheimer hastalığına 2 ila 4 yıl daha geç yakalanıyor. Bilim insanları " Orta düzey kahve tüketiminin insanları Alzheimer hastalığına karşı tamamen koruyacağını iddia etmiyoruz. Ancak, orta düzey kahve tüketiminin Alzheimer'a yakalanma riskini düşüreceği veya geciktireceği konusunda inancımız tam" demişler…


KESKİN ZEKA

KESKİN ZEKA

Kahve sadece daha uyanık olmanıza değil aynı zamanda zekanızın daha keskin olmasına da yardımcı olabilir. Yayınlanan araştırmalara göre, kahve zihnimizin daha etkin çalışmasına destek oluyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bitkisel beslenmek ne kadar yararlı? Bitki bazlı hamburger sağlıklı mı?