Kahve içmek için 7 sağlıklı neden

Kahve sadece sohbetlerin eşlikçisi değil aynı zamanda ölçülü ve doğru zamanda tüketildiğinde sağlıklı da bir içecek. Uzman Diyetisyen Işınsu Köksal; mineral ve vitamin zengini kahvenin, doğru ölçüde ve doğru zamanlarda tüketilmesi durumunda sağlık açısından olumlu etkileri olacağını belirterek, ‘sihirli meyve’ olarak anılan kahvenin reçetesini yazdı.  

15 Mart 2018, Perşembe 10:14 Son Güncelleme:
A A

Dopamin salgısını artıran, daha enerjik, aktif ve dakik olmayı, egzersiz sırasında yağ yakımını ve kas gelişimini sağlayan, vitamin ve mineral zengini, antioksidan özelliği ile hücre yaşlanmasını önleyen kahveyi günlük ne kadar ve hangi zamanlarda tükettiğiniz önem taşıyor.

1 Hastalıklara kalkan

1 Hastalıklara kalkan

Kahve tüketiminin; tip-2 diyabet, Alzheimer, Parkinson ve bunama (demans) gibi sinir sistemi hastalıkları ve siroz gibi karaciğer hastalıklarına ayrıca karaciğer ve kolorektal kanserlerine karşı koruyucu rol oynadığı yapılan çalışmalarca kanıtlanmıştır.

2 Dakiki ve enerjik yapar

2 Dakiki ve enerjik yapar

Kahvenin içindeki kafein; kan dolaşımından beyne geçerek norepinefrin ve dopamin salgısını artırır. Bu, kişinin bilişsel fonksiyonlarını artırarak, daha aktif, enerjik ve daha dakik olmasını sağlar.

3 Spordan yarım saat önce yağ yaktırır

3 Spordan yarım saat önce yağ yaktırır

Özellikle bir fincan kahvenin, spordan ve masajdan yarım saat önce tüketimi; yağ hücrelerinin yakımını hızlandırdığı gibi egzersiz sırasındaki performansı artırarak egzersiz yapma süresini uzatır. Verimli bir egzersiz sağlaması ile kas gelişimine de yardımcı olabilir.

4 Vitamin ve mineral zengini

4 Vitamin ve mineral zengini

Kahve, enerji metabolizmasında rol oynayan B vitaminleri (riboflavin, niasin, pantetonik asit), magnezyum, potasyum ve manganez gibi birçok vitamin ve mineralden zengindir.

5 Hücreleri genç tutar

5 Hücreleri genç tutar

Antioksidanlardan zengin olan kahve, bu sayede hücrelerin yaşlanmasını önler.

6 Depresyonla savaşır

6 Depresyonla savaşır

Kahvenin depresyonu azalttığı yapılan birçok çalışmada gösterilmiştir.

7 Diyabete karşı

7 Diyabete karşı

Günlük 3 fincanı geçmeyen kahve tüketimi, yeterli ve dengeli beslenme ile diyabet, kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltıp yaşam süresini uzatabilir.

Günde 400 miligramı aşmayın

Günde 400 miligramı aşmayın

Yetişkinlerde günde 3-4 fincan kahve tüketimi yararlı etkiler sağlar. Yani maksimum kafein alımı günde 400 miligram geçmemeli yani 3 tatlı kaşığı kahveyi geçmemeli. Fakat kafeinin tolere edilme derecesi; kişinin genetik ve fiziksel özelliklerine, kahvenin tüketim sıklığı ve miktarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle; kimileri için 3-4 fincan kahve yararlı iken kafein toleransı düşük olanlar için 3-4 fincan kahve uykusuzluk, mide bulantısı ve strese yol açabilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kilo almadan içinizi ısıtacak 10 lezzet önerisi