Kaktüs nasıl çoğaltılır?

Evde bakılması en kolay olan bitkilerin başında gelen kaktüsler, birkaç yöntemle çoğaltılabilirler. Hemen hemen her iklimde yetişebilen kaktüsler, insan sağlığı açısından da oldukça faydalı bir bitki. Peki, kaktüs nasıl çoğaltılır? Kaktüs çoğaltılmasıyla ilgili bilinenler haberimizde.

04 Kasım 2021, Perşembe 13:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kaktüsgiller familyasının en bilinen ve en popüler olanı kaktüs bitkisidir. Dikenleri yapraklarıdır. Gövdesi ise oldukça etlidir. Peki, kaktüs nasıl çoğaltılır? Kaktüs nasıl yavru verir? Kaktüs çoğaltılması hakkında bilinmesi gerekenler...


KAKTÜS NASIL ÇOĞALTILIR?

KAKTÜS NASIL ÇOĞALTILIR?

Kaktüs bakımında dikkat etmeniz gerekmektedir. Bakımı düzgün olduğu takdirde çoğaltma işlemi de bir hayli kolay olmaktadır. Kaktüsü çoğaltmak için yavru kökü ile birlikte çoğaltmanız gerekmektedir. Kaktüsü bir bıçak yardımı ile yavru kökünden ayırın. Bu ayırma işleminde olabildiğince hassas olmanızda fayda vardır.

Kaktüs için uygun olan toprağı temin ettikten sonra elde ettiğiniz bu kökü iyice derine ekin. Daha sonra kısa süre içerisinde toprağını sevecek ve büyümeye başlayacaktır. Kaktüs çoğaltırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay ise yavruyu ayırırken iki tane olmasına özen gösterin. En az iki yavru ile birlikte kaktüs başarılı bir şekilde çoğaltılır ve yapraklarını açar. 


Kaktüs çoğaltmak için uygun olan mevsim ise genellikle ilkbahar ya da yaz mevsimidir. Bu mevsimlerde daha başarılı bir şekilde çoğaltma işlemi gerçekleşmektedir.


KAKTÜS NASIL YAVRU VERİR?

KAKTÜS NASIL YAVRU VERİR?

Kaktüs yaklaşık olarak bir buçuk yıl içerisinde yavru vermektedir. Kaktüsün yavru vermesini beklemekten başka çareniz yoktur. Bu konuda biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Kaktüs yeterli derecede büyüdükten sonra yavru vermeye başlar. 


PÜF NOKTALARI

PÜF NOKTALARI

Kaktüsün yavru vermesi için biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Bu işlem için genellikle uygun olan aylar Eylül ve Haziran aylarıdır. Bu aylarda yavrulama işlemlerini yapabilirsiniz. Kaktüsün bakımına da oldukça fazla özen göstermeniz gerekiyor. Kaktüs genellikle ilkbahar aylarında çoğaltmak için uygun zamana gelmektedir. Genellikle bu aylarda yavru vermeye başladığından dolayı çoğaltma işleminde steril bıçak kullanmak doğru olacaktır. Kaktüs yetiştirirken en çok dikkat edeceğiniz noktalardan bir diğeri de kaktüse aşırı su vermemeniz olacaktır. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Deodorant lekesi nasıl çıkar?