Kalbi 6,5 saat durdu, hastaneden yürüyerek çıktı

İspanya'da vücut ısısı 20,2 santigrat dereceye kadar düşen ve kalp atışı yaklaşık 6,5 saat duran kadın, 11 gün sonra hastaneden yürüyerek çıktı.

05 Aralık 2019, Perşembe 15:37 Son Güncelleme:
A A
Kalbi 6,5 saat durdu, hastaneden yürüyerek çıktı

İspanya'da eşiyle çıktığı dağ yürüyüşü sırasında kar fırtınasının ortasında kaldı. Vücut sıcaklığı 20,2 santigrat dereceye kadar düşen kadının kalbi yaklaşık 6,5 saat durdu. 

Kadının hayata döndürüldüğü ve vücudunda kalıcı nörolojik hasar oluşmadığı bildirildi. İspanya’nın La Vanguardia gazetesinde yer alan habere göre, 3 Kasım’da ülkenin kuzeydoğusundaki Nuria kenti yakınlarında eşiyle dağ yürüyüşüne çıkan Audrey Mash adlı kadın, kar fırtınasından geri dönemedi ve vücudu dondu.

Vücudunda kalıcı hasar oluşmadı

Yaklaşık 3 saat sonra bölgedeki kurtarma ekipleri tarafından helikopterle hastaneye götürülen 34 yaşındaki kadının öldüğü düşünüldü. Vücut sıcaklığı 20,2 santigrat dereceye kadar düşen ve 6,5 saat kadar kalp atışları duran Mash, hastanedeki iki uzman doktorun müdahalesiyle kurtarıldı.

Yetkililer, hastaneden 11 gün sonra yürüyerek çıkan Mash’ın, sadece el parmaklarında koordinasyon ve uyuşma sorunu olduğunu ve vücudunda kalıcı hiçbir nörolojik hasar oluşmadığını ifade etti.

Ülke tarihine geçti

Eşiyle birlikte 2017 yılından bu yana Barselona’da yaşayan ve İngilizce öğretmenliği yapan Mash, 3 Kasım’da yaşananlarla ilgili hiçbir şey hatırlamadığını söyledi. Yetkililer, hipotermi sonucu kalp atışı 6,5 saat duran Mash’ın yaşama döndürülmesinin, İspanya’da ilk olduğunu açıkladı.

AA

Bu haberi de okudularÖlü kalbi dirilttiler

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER ABD'de 3 Türk akademisyen mucitler listesine girdi