Hangi durumlarda kalın bağırsak ameliyatları yapılır?

Sindirimde çok önemli bir yere sahip olan bağırsaklarımızda bazen problemler ortaya çıkabiliyor. Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Fahri Yetişir, kalın bağırsak ameliyatlarının hangi durumlarda yapıldığı hakkında bilgi verdi

Son Güncelleme:
A A
Hangi durumlarda kalın bağırsak ameliyatları yapılır?

Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Fahri Yetişir, "Kolon, kalın bağırsaktır; insanların sindirim sisteminin alt parçasıdır. Bağırsaklar uzun ve boru şeklinde bir organdır. Bağırsaklar ince bağırsak, kalın bağırsak ve kalın bağırsağın son kesimi olan rektumdan oluşur. Yiyecekler yutulduktan sonra midede sindirilmeye başlar ve ince bağırsaklara geçer ve burada yiyecek içerisindeki besinler emilir. İnce bağırsaklarda yiyeceklerdeki besin maddeleri emildikten sonra geriye kalan kesim kalın bağırsağa geçer ve oradan da rektuma iletilerek vücuttan dışarı atılır. Kalın bağırsak ve rektum suyu emer ve insanlar tuvalete gidene kadar bu besin atıklarını içinde tutar" dedi.

Doç.Dr. Fahri Yetişir, kalın bağırsak ameliyatlarının hangi durumlarda yapıldığını şöyle sıraladı:

"Durdurulamayan kanama: Kalın bağırsaktan durdurulamayan kanamalarda etkilenen bağırsak kesiminin çıkarılması gerekir.

Kalın bağırsak kanseri: Kalın bağırsak kanserinin erken evrelerinde yakalanan hastalarda kısmı bir bağırsak rezeksiyonu (hastalıklı parçanın kesip çıkarılması) ile çözülebilirken geciktiğinde ameliyatın boyutu büyür.

Crohn hastalığı: Eğer ilaçlarla tedavi edemediyseniz bu bölgenin ameliyatla çıkarılması en kesin tedaviidir. Eğer kanser öncüsü lezyonlar gelişmekteyse de ameliyat yapılması gerekebilir.

Ulseratif kolit: Eğer ilaçlar ile tedavi edilemediyie ve şikayetler devam ediyorsa ameliyat önerilebilir. Bu hastalıkta da kanser öncüsü lezyonlar oluşabilir. Kanser öncüsü lezyonlara rastlandığı zamanda ameliyat yapılması gerekebilir.

Divertikülit: Kalın bağırsakta oluşan küçük baloncuklara divertikül denilir Bu divertiküllerin iltihaplanmasına da divertikülit denilmektedir. Divertikülit birden fazla tekrar ederse veya komplikasyonları gelişmiş se ameliyat yapılabilir.

Gelişebilecek kanseri önlemek amacı ile yapılan kalın bağırsak ameliyatı: Çok sayıda kanser gelişme riski olan polibi olan hastalarda tüm kalın bağırsağı çıkararak kanser gelişmesi engellenebilir. Bazı genetik hastalıklarda kalın bağırsak kanseri gelişme riski çok yüksek olması nedeni ile bu hastalarda da tüm kalın bağırsak alınabiliyor. Mesela FAP(ailesel adenematozis poli) veya linc sendromu."

'KAFANIZDAKİ SORULARI PAYLAŞIN'

Doç.Dr. Fahri Yetişir, "Doktorunuzla size uygulanacak kalın bağırsak türünü tartışın ve niye size bu ameliyatı önerdiğini detaylı olarak anlayın ve kafanızda soru işareti kalmayana kadar sorularınızı sorun. Bazı durumlarda alternatif seçeneğiniz olabilir. Bunların avantaj ve dezavantajlarını iyice anlayın ve ona göre tercih yapın" şeklinde konuştu.

İHA


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kalorilerine göre tatlı türleri (Hangi tatlı kaç kalori? Hangi tatlı kaç dakika yürüyüş ile yakılıyor? )