Kaliteli dondurma nasıl anlaşılır? Doğru dondurma seçmenin ipuçları

Yılın her ayında tüketilen dondurma, özellikle yaz aylarında sıcaklarla baş etmenin en tatlı ve ferahlatan yollarından birisidir. Büyük küçük herkesin tadına doyamadığı dondurmaların doğal olması için üretimde kullanılan tüm malzemelerin özenle seçilmesi, mevsim meyvelerinin kullanılması, güvenli üretim ve üreticinin kalite belgeleri gibi birçok unsur önem taşıyor. Doğru dondurma tüketimi konusunda uyarılarda bulunan Dondurma Üreticisi Serdar Kemahlı, kalite dondurmanın sahip olması gereken özellikleri sıraladı.

25 Temmuz 2021, Pazar 17:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünya Dondurma Günü kapsamında dondurma seçimi konusunda tüketicilere önerilerde bulunan Dondurma Üreticisi Serdar Kemahlı; dondurma üretiminde kullanılan her bir malzemeyi titizlikle teste tabi tutan, bünyesinde tam zamanlı gıda mühendisi ile taze üretim yapan, hijyenik, güvenilir, şeffaf bir yönetim anlayışıyla üretim gerçekleştiren markaların ürettiği doğru dondurmaların tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

DONDURMANIN FORMÜLÜ DOĞALLIKTAN UZAKLAŞMAMALI

Herkes tarafından sevilen ve iyi bir tatlı alternatifi olarak görülen dondurmanın besleyici özelliğini koruyabilmesi için bazı standartlara vurgu yapan Serdar Kemahlı "Öncelikle dondurmaların içeriğinde katkı maddesi, aroma, kimyasal kıvam artırıcı, renklendirici, hazır şurup veya yapay tatlandırıcı gibi unsurların yer almaması gerekiyor.

Dondurmayı oluşturan her bir ham maddenin teste tabi tutulması, tarım ilacı (pestisit) kullanılmaması, dört mevsim taze ve doğal malzemelerin tercih edilmesi ve yüksek kaliteli sütün doğru pastörizasyon işlemlerinin ardından üretime dahil edilmesi önemli.

Dondurmanın satışa sunulduğu mekanda da gerekli tüm hijyen kurallarının uygulanması, dondurma üretimi yapılan tesis ve ham madde tercihi kadar önem taşıyor” açıklamasında bulundu.


GÜVENLİ ÜRETİM, DONDURMANIN İLK KURALI

Tüm dünya üzerinde büyük önem kazanan gıda güvenliği konusunun, toplumsal farkındalık düzeyinin artmasıyla çok daha kritik bir hal aldığına dikkat çeken Kemahlı “İnsan sağlığını doğrudan etkileyen gıdada uygulanacak üretim prosedürlerinin çok sıkı olması ve uluslararası standartlarca tescillenmesi ise tüketim tercihinde belirleyici bir rol üstleniyor.


Üretim aşamasında kullanılan ham madde temininden ekipmanlara, soğutucunun kalitesinden paketleme malzemelerinin seçimine, tedarikçi seçiminden ürünün depolanmasına ve taşıma esnasında soğuk zincirin kırılmamasına kadar üretim zincirinin tamamını içine alan bir standartlar bütününü kapsayan HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points – Risk Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) sistemini de içeren ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nin uygulanması büyük önem taşıyor.

Bu noktada tüketicilerin, dondurma tercihi yaparken seçtiği markayı iyi araştırması ve gıdanın güvenliğinden emin olmadan hayatına sokmaması gerekiyor” şeklinde konuştu.


UYGUN KOŞULLARDA MUHAFAZA EDİLDİĞİNDEN EMİN OLUNMALI

Dondurmanın nasıl saklanması gerektiği hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Kemahlı; “Soğuk muhafaza edilmesi gereken bir ürün olduğu için soğutucu ve ambalaj kalitesi önemli unsurların başında geliyor.


Dondurmaların servis edildiği soğutucunun yeterli soğuklukta ve çalışıyor durumda olmasının yanı sıra dondurma vitrininin hijyenik tutulması ürünün uygun koşullarda muhafaza edilmesi adına büyük önem taşıyor” dedi.

GIDA OKURYAZARI OLMAK, İÇERİĞİNİ BİLMEK ÖNEMLİ

Tüketilen dondurmanın içeriğinde yer alan besin maddelerinin değerlerini görmek için besin değeri tablosunu incelemenin ne yediğini bilmenin ilk kuralı olduğunu söyleyen Kemahlı, sözlerine şöyle devam etti:

“Bunun için besin değeri tablolarına bakarak kalori hesabı yapmak, diyet programı bozulmadan uygun porsiyon ve çeşidi seçmek mümkün. İçerik okumanın bir diğer önemi ise alerjik reaksiyonların önüne geçmek, beslenme alışkanlığına göre seçim yapabilmek…

Süt alerjisi veya laktoz intoleransı olanlar, vegan ve ovo vejetaryen beslenen tüketiciler de kendilerine uygun dondurma çeşitleri talep ettiği için besin tabloları bu noktada önem taşıyor.

Çeşitli beslenme alışkanlıklarına sahip tüketicilerin besin tablolarını incelemesi kendileri için lezzetli ve doğru dondurma seçimi yapmalarını kolaylaştırıyor."

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 'Bugün ne pişirsem' diyenlere günün menüsü (25 Temmuz 2021)