Kalorilerine göre diyete uygun peynir çeşitleri

Diyette peynir seçimi önemlidir. En sağlıklı peynir çeşidini ararken, düşük kalorili peyniri bulmak da önemli. 'Tam yağlı ezine peynir kaç kalori?' sorusu, büyük önem arz ediyor, zira peynir her gün tükettiğimiz besinlerden biri. Türk kültüründe peynir geniş bir yer kapladığı için diyete uygun peynir türlerini bulmak bazen zor olabiliyor. İşte kalorilerine göre diyete uygun peynir çeşitleri!

04 Temmuz 2020, Cumartesi 11:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Lor peyniri: 27  kalori

Lor peyniri: 27 kalori

Lor, en az kalori ve yağa sahip olduğundan, riskli gruptakiler için tercih sebebi olabilir. 

Çeçil Peyniri: 45 kalori

Çeçil Peyniri: 45 kalori

Civil peyniri de deniyor adına. Hatta ince uzun ve tel şeklinde koparıldığı için tel peynir de deniyor.

Sepet Peyniri: 50 kalori

Sepet Peyniri: 50 kalori

Balıkesir yöresine ait bu peynir, koyun, keçi veya inek sütü farketmez hepsiyle yapılabiliyor. Yuvarlak ve sepet izi görüntüsü ona bu ismi vermiş. Kendine has bir lezzeti vardır ve neredeyse yok denecek kadar az tuzludur. Bembeyaz oluşu da yağ oranının göstergesi. Bu durum diyet yapanların, kilo almak istemeyenlerin ve sağlık sorunu olanların dikkatini çekiyor haliyle. 

Keçi peyniri: 60 kalori

Keçi peyniri: 60 kalori

İnek peynirine oranla az kalorili. D vitamini açısından zengin. Ancak kalsiyum, ya da çinko açısından zengin olduğu söylenemez. Ayrıca keçi sütünde inek sütünden daha orta zincirli yağ asitleri bulunur. Bu tür yağlar vücudunuzda hızla emilir ve yağ olarak depolanma olasılığı daha düşüktür. Keçi peyniri, bazı kişilerin sinek sütünden yapılan peynirlerden daha sindirmeleri daha kolay olabilir. Bunun nedeni keçi sütünün laktozda düşük olması ve farklı proteinler içermesi olabilir.

Burgu Peynir: 65 kalori

Burgu Peynir: 65 kalori

İnek sütünden üretildiği için kokmaz ve hafiftir. Kahvaltı dışında salatalarda ve böreklerde kullanılabilir. İçindeki tuz ve yağ oranı yönüyle, diyette tercih edilecek peynir çeşitleri arasındadır.

Az yağlı beyaz peynir: 70 kalori

Az yağlı beyaz peynir: 70 kalori

Ülkemizde en yaygın, en fazla tüketilen, her yerde rahatlıkla bulabileceğimiz bir peynir. 30 gramı 70 kaloridir. 

Örgü Peyniri: 80 kalori

Örgü Peyniri: 80 kalori

Yağ ve tuz oranı az olduğundan diyetlerde tercih sebebi olabilir. Zaten beyaz renginden yağsız olduğu anlaşılmaktadır. Sert ama bir yandan da esnektir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kendall Jenner'ın beslenme ve egzersiz programı