Kanada Başbakanı'nın skandal fotoğrafı ortaya çıktı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun 2001 yılında çekilen bir fotoğrafı dünya gündemine bomba gibi düştü.

19 Eylül 2019, Perşembe 09:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kanada'nın Vancouver kentinde yer alan West Point Grey Academy'nin 2001 yılında düzenlediği 'Arap Geceleri' adlı bir etkinlikte çekilen fotoğrafta Justin Trudeau'nun yüzünü, boynunu ve ellerini siyaha boyadığı göze çarpıyor. Fotoğrafta ayrıca Justin Trudeau'nun sarık taktığı görülüyor.

West Point Grey Academy tarafından basılan okul yıllığındaki fotoğraf Time dergisi tarafından geçtiğimiz çarşamba günü yayınlandı.

Söz konusu fotoğraf büyük tartışmaları da beraberinde getirdi ve çok sayıda kişi Kanada Başbakanı Justin Trudeau'yu ırkçılıkla suçladı.

Eleştirilerin önünü alamayan Justin Trudeau, fotoğrafın yayınlanmasından saatler sonra seçim kampanyası için kullandığı uçakta bir basın açıklaması yaptı.


Yıllıktaki fotoğrafın ırkçı olduğunu kabul eden Justin Trudeau, giydiği kıyafetin ve vücuduna sürdüğü boyanın ne anlama geleceğini daha iyi bilmesi gerektiğini söyledi.

"Son derece pişmanım, bunu yaptığım için çok üzgünüm" diyen Justin Trudeau, o yıllarda böyle bir durumun ırkçılık anlamına geleceğini düşünmediğini belirtti.

Kanada halkından özür dilediğini belirten Justin Trudeau kendini hayal kırıklığına uğrattığını sözlerine ekledi.

Konuşmasında sık sık oldukça pişman olduğunu vurgulayan Justin Trudeau, bu durumun genel seçimlerdeki adaylığı konusunda bir etki yaratmayacağını duyurdu.

Justin Trudeau, Arap Geceleri temalı partide giydiği kıyafetin çizgi dizi karakteri Aladdin'i yansıttığını ifade etti.

Yaklaşık 5 hafta sonra genel seçimlerin düzenleneceği Kanada'da Justin Trudeau'nun seçim kampanyasını başlatmasından günler sonra çıkan bu fotoğrafın sonuçlara olacak etkisi merak konusu oldu.

Kanada'da Yeşil Parti'nin lideri Elizabeth May, Justin Trudeau'nun bu konuda çuvalladığını söyledi.

Justin Trudeau daha önce de gittiği bazı ülkelerde geleneksel kıyafetler giymiş ve Kanada Başbakanı'nın bu tercihi tartışma konusu olmuştu.


2018 yılında Hindistan'ı ziyaret eden Justin Trudeau, geleneksel Hint kıyafetlerini giymiş ve çok sayıda eleştirinin de hedefi olmuştu.

Kanada’da 21 Ekim Pazartesi günü yapılacak genel seçimlerde, Federal Parlamentonun 338 üyesi belirlenecek.


Kanada'da 43. kez gerçekleştirilecek federal seçimlerde, ülke genelinde kurulacak sandıklarda yaklaşık 26 milyon seçmen oy kullanacak.


Kanada Federal Genel Seçimlerine, Başbakan Justin Trudeau liderliğindeki Liberal Parti, Andrew Scheer liderliğindeki Muhafazakar Parti, Jagmeet Singh liderliğindeki Yeni Demokrat Parti, Elizabeth May liderliğindeki Yeşiller, Yves-François Blanchet Quebec Bloğu, Maxime Bernier liderliğindeki İnsanların Partisi ve bağımsızlar katılıyor.


Son olarak 2015 yılında yapılan federal genel seçimlerde, 184 milletvekili ile tek başına iktidarı yakalayan Liberal Parti Lideri Justin Trudeau, SNC-Lavalin Skandalı nedeniyle sıkıntılı bir kampanya dönemine giriyor. Federal etik kurallarını çiğnediğini itiraf eden Başbakan Trudeau, bunu binlerce insanın işini kaybetmesini önlemek için yaptığını açıklamış, ancak kamuoyunu yeterince tatmin edememişti.

Kanada’daki kamuoyu yoklamalarında Andrew Scheer liderliğindeki Muhafazakar Parti ile iktidardaki Liberal Parti’nin arasında az bir fark bulunuyor.


(Hürriyet)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Avrupa’yı karıştıran görüntüler! Büyük korku yaşadılar…