'Kanlı internet aşıkları' davasına FBI desteği!

'Kanlı internet aşıkları' davasına FBI desteği!

'Kanlı internet aşıkları' davasına FBI desteği!

07 Temmuz 2010, Çarşamba 15:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yalova'da internetten tanıştığı sevgilisine eşini öldürtmek isteyen 35 yaşındaki Hilal Güllü ve sevgilisi 24 yaşındaki Hikmet Özbaş'ın yargılanmasına devam edildi.

Yalova Ağır Ceza Mahkemesi, Hilal Güllü ve sevgilisi Hikmet Özbaş'ın internetteki ‘MSN' görüşmelerinin kaydı için geçen yıl eylül ayında Adalet Bakanlığı aracılığıyla ABD İstanbul Büyükelçiliği'ndeki FBI görevlilerinden istenen yazının yanıtı henüz gelmedi.

Olay, Yalova'da geçen mart ayında Mimar Sinan Caddesi'nde meydana geldi. Sefer Güllü, dubleks evinin üst katında bıçaklı bir kişinin saldırısına uğradı. 7 yerinden bıçaklanan Güllü, ağır yaralı olarak kaldırıldığı Yalova Devlet Hastanesi'nde yoğun bakıma alındı. Yapılan araştırmada kapının zorlanmadan açıldığını belirleyen polis, evde bulunan bir miktar para ve bazı ziynet eşyalarının alındığını tespit etti.

Evde bulunan diğer ziynet eşyalarının alınmaması ve yaralı Sefer Güllü'nün eşi Hilal Güllü'nün rahat hareketlerinden şüphelenen polis, kadını çapraz sorguya aldı. Sorgulama sonrası Hilal Güllü'nün Uşak'ta oturan ve MSN'de yazıştığı sevgilisi tarafından Hikmet Özbaş'ı Yalova'ya çağırıp boşanmaya yanaşmayan eşini bıçaklattığı öne sürüldü. Daha sonra yakalanan Hikmet Özbaş ile Hilal Güllü sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

Yalova Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşmaya tutuklu olarak yargılanan ve haklarında 25 yıla kadar hapis cezası istenen sanıklar Hilal Güllü ve sevgilisi Hikmet Özbaş katılırken, öldürülmek istenen koca Sefer Güllü katılmadı. Hilal Güllü, mahkeme heyetinin Sefer Güllü'den boşanıp- boşanmadığı sorusuna, Aile Mahkemesi tarafından verilen boşanma kararının temyize gönderildiğini ve hala evli olduklarını söyledi.

Sanık Hikmet Özbaş, “Böyle bir şey yaptığımız için pişmanım” dedi ve tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti sanıkların tutukluk hallerinin devamına, internet yazışmaları ile ilgili talebin cevabın beklenmesine karar verdi.

FBI'DAN YARDIM İSTENMİŞTİ

Mahkeme heyeti, geçen yıl eylül ayında yapılan ikinci duruşmada ABD ile Türkiye arasında adli yardım anlaşmasının bulunup- bulunmadığının öğrenilmesi için Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne müzekkere yazılmasına, böyle bir anlaşmasının var olması halinde mesaj içeriklerinin bilirkişi raporu eklenmek suretiyle Ankara veya İstanbul'da bulunan ABD konsolosluklarında görevli Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkililerinden istenilmesi için gerekli girişimlerin yapılmasına karar vermişti. Mahkemeye henüz bu yazışma ile ilgili yanıt ulaşmadığı belirtildi.

Süheyla GÖZDERELİLER/DHA


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 81 ile gönderildi! Eylüle kadar geçerli sayılacak