Kanser temalı 10 umut veren film

Kanser... Çevremizde her geçen gün kansere yakalandığı haberlerini aldığımız insanlar çoğalıyor. Beslenme şekli, stresli yaşam tarzı, geçim sıkıntısı, mutfakta kullandığımız kaptan üstümüze geçirdiğimiz tişörte kadar her şey bizi hasta ediyor. Kanser hastalarının ve kanser hastası yakınlarının bu süreçte umuda ve başarı hikayelerine ihtiyaçları var. Biz de, kanserli hastaların hayatlarına ve başarı hikayelerine odaklanan filmleri derledik.

26 Eylül 2020, Cumartesi 13:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Şimdi ya da Asla (2007)

Şimdi ya da Asla (2007)

Apayrı dünyalara sahip milyoner Edward ile araba tamircisi Carter?ın yolları, kanser hastalığı sebebiyle bir hastane odasını paylaşmalarıyla kesişir ve sadece iki ortak noktaları olduğunu keşfederler: Hayatlarının kalan kısmını yapmak istedikleri her şeyi yaparak geçirme arzusu ve kendileriyle barışma ihtiyacı. Hayatları boyunca yapmak istedikleri herşeyin bir listesini yapıp hastaneyi terkeden iki arkadaş, birlikte araba seyahatine çıkarlar ve bu süreçte dost olup, hayatı dolu dolu, hoşgörü ve mizahla yaşamayı öğrenirler.

Canım Kardeşim (1973)

Canım Kardeşim (1973)

Küçük Kahraman, ağabeyi ve ağabeyinin sadık arkadaşı Halit,birlikte yoksul ama neşeli bir hayat sürdürmektedir. Devamlı bir işleri olmayan ve günlerini daha çok aylaklıkla geçiren bu ikilinin tek amacı Küçük Kahraman’ın okuması ve hayatını kurtarmasıdır. Parasızlığa rağmen keyifli bir hayat geçiren bu küçük ailenin mutluluğu öğretmenin Kahraman’la ilgili bir gerçeği ortaya çıkarmasıyla son bulur. Yapılan sağlık taramalarının ardından kan kanseri olduğu anlaşılan Kahraman’ın en büyük isteği ise bir televizyondur. Halit ve ağabey bundan sonra tüm güçlerini bir televizyon alabilmek için harcayacaktır. 

Şansa Bak (2011)

Şansa Bak (2011)

Sigara içmeyen, alkol kullanmayan ve çevreci biri kanser olmamalı. Fakat Adam oluyor. Böyle bir hikayeyi anlatan bir komedi filminin çok da komik olması beklenemez. En iyi ihtimalle, hafifçe gülümseten bir kaç sahne dışında, dokunaklı olması beklenir. Ama bu film gerçekten de komik. Adam 27 yaşında bir radyo programı yazarı. Omurga kanserine yakalanıyor ve yüzde 50 yaşama şansı veriliyor. Hastalıkla mücadelesinde ona en yakın arkadaşı Kyle destek oluyor. Film bir çeşit kanka komedisi ve kankaların kimyası nefis tutuyor. Aynı zamanda bir kanser hastasının geçtiği evreleri ve psikolojik olarak hastalıkla yüzleşmesini de çok gerçekçi anlatıyor. Gerçekçilik, mizah ve trajedi dozunun bu kadar yerinde olması, senarist Will Reiser’ın hikayeyi büyük oranda kendi deneyimlerine dayandırmasından olsa gerek.

 Asmalı Konak: Hayat (2003)

Asmalı Konak: Hayat (2003)

Yayınlandığı süre boyunca milyonları televizyon başına çeken ve büyük bir merak uyandırarak tv yayını biten Asmalı Konak’ın finali, sinema filmi olarak izleyiciyle buluşmuş ve büyük gişe başarısı elde etse de dizi seyircisini tatmin etmemişti. Bahar’ın dizinin son bölümlerinde ortaya çıkan ağır hastalığının tedavisi için Amerika’ya giden çift, hem hastalıkla savaşacak, hem de aşklarını tazeleyeceklerdir. Mücadelenin sonu ise Kapadokya’da merakla beklenmektedir.

Bensiz Hayatım (2003)

Bensiz Hayatım (2003)

23 yaşındaki Ann, annesinin bahçesindeki karavanında iki çocuğu ve kocasıyla her günü aynı bir yaşam sürer. Fakat hamile olduğunu düşünerek gittiği hastanede kanser olduğunu öğrenmesiyle her şey değişir. Sadece iki ayı kalmıştır ve ailesinin hayatını ölmeden önce düzene koymak ister. Hazırladığı listeye uyarak son yapacaklarını gerçekleştirirken, bir de o esnada aşık olduğu yalnız bir adamla yaşayacağı bir aşk vardır.

 Aynı Yıldızın Altında (2014)

Aynı Yıldızın Altında (2014)

16 yaşındaki Hazel üç yıldır tiroid kanseriyle boğuşmaktadır ve kanser akciğerlerine de sıçradığı için yanında bir oksijen tüpüyle gezmektedir. Kanserli hastalar için oluşturulan destek grubunun bir terapi seansı esnasında Augustus isimli bir gençle tanışır. Augustus da beyin tümörüyle savaşmış ve bu yolda bir bacağını kaybetmiştir. İkili birlikte zaman geçirdikçe birbirlerine aşık olurlar. Akciğer tedavisi için hastaneye yatırılan Hazel’ın yanından bir an dahi ayrılmayan Augustus, sevgilisinin çok istediği bir hayali gerçekleştirmek için onunla birlikte yola çıkar. Planlarına göre Amsterdam’a gidecek ve Hazel’ın en sevdiği yazar olan Peter Van Houten’i bulmaya çalışacaklardır.

 Me and Earl and the Dying Girl (2015)

Me and Earl and the Dying Girl (2015)

Bir yandan lise hayatı, bir yandan ergenliğin sosyal engebeleri.. Lise son sınıftaki Greg'in huzura kavuşmak için kendince bulduğu yöntem kimseyle yakınlaşmamak, olabildiğince göze batmamak. Ancak annesi, Greg'i kanser hastası sınıf arkadaşı Rachel'a yarenlik etmesi için zorlayınca bu hassas dengeler tamamen alt üst oluyor. Yine de bu sayede Greg, gerçek dostluğun ne olduğunu keşfediyor.

Yaşamak (1952)

Yaşamak (1952)

Kanji'nin hayatındaki tek yenilik, ara ara kendisini hissettiren ve giderek artan mide ağrılarıdır. Doktora giden Kanji, muayene sırası beklerken; başka bir hastadan doktorun koyacağı teşhisin mealini öğrenir. Doktorlar, kimseye öleceğini söylememektedirler. Muayene sonucunda doktorun Kanji ye koyduğu teşhis, uysal ülserdir. Fakat Kanji, muayene sırasını beklerken uysal ülserin, yaşayacak en fazla üç ay daha olduğunu öğrenmiştir. Doktordan farklı bir frekansta ölüm ilanını dinleyen Kanji'nin aklına ilk gelen yine oğlu olur.

 Camino (2008)

Camino (2008)

Gerçek bir olaydan esinlenen Camino, 11 yaşında olağanüstü bir genç kızın hayatında yepyeni iki olayla, aşık olmak ve ölümle yüzleşmesini konu alan duygu yüklü bir hikaye. Camino, aslında yoluna çıkan engelleri ve hayatına çökmüş karanlığı, derin yaşama, sevme ve mutlu olma arzusu ile delip geçen parlak bir ışık. Camino, İspanyanın Oscarı sayılan 23. Goya Ödüllerinde 6 ödül birden aldı.

 Genç Ölmek (1991)

Genç Ölmek (1991)

Sevgilisinin kendisine ihanet ettiğini öğrenen Hilary O’Neil (Julia Roberts) yeni bir başlangıç ve yeni bir iş arıyor. Böylece kan kanserine yakalanmış acı çeken genç bir adamın özel hemşiresi oluyor. Zaman geçtikçe birbirlerine aşık oluyorlar ama bu yaşadıkları aşkın çok uzun sürmeyeceğini de biliyorlar. Çünkü genç adam ölmek üzeredir Döneme uygun olarak çekilmiş bir "Love Story" uyarlaması.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tom Hanks, Forrest Gump'taki bazı sahneleri cebinden karşılamış