Kanseri bitki yetiştirerek yendi

Kanseri yenmeyi başaran 55 yaşındaki Neriman Bobadağ, bunu süs bitkileri yetiştirmesine borçlu olduğunu söylüyor

A A
Kanseri bitki yetiştirerek yendi

İstanbul'da 1989 yılında troit kanseri teşhisi konulduktan sonra ameliyat olan ancak, 2 yıl sonra hastalık tekrarlayınca doktorların temiz havada ve stresten uzak durması tavsiye edilince Sapanca’ya yerleşen 55 yaşındaki Neriman Bobadağ, yetiştirmeye başladığı süs bitkileri sayesinde kanseri yendiğini söyledi.

Bobadağ, "Tüm bitkilerle aramda anlatamayacağım bir ilişki kuruldu. Bir bitkinin toprak altı ve üstünde oluşan rahatsızlıklarını bitkiye baktığımda hissedebiliyorum. Bu da bana iyi geldi" dedi.

Daha önce İstanbul’da oturan Neriman Bobadağ 1989 yılında troit kanserine yakalanarak tedavi sırasında 1991 yılında ameliyat oldu. Ancak, hastalık Bobadağ’ın peşini bırakmadı. Ameliyattan 2 yıl sonra hastalığın tekrarlaması üzerine Neriman Bobadağ, doktorların tavsiyesi üzerine temiz havada ve stresten uzak yaşam sürmek için Sakarya’nın Sapanca İlçesi’ne yerleşti.

Yaklaşık 6 yıl önce bitkilerin kanser hastalığı tedavisinde kullanıldığına ilişkin bilgiler de edinen Neriman Bobadağ, kendine bir bahçe edindi. Bu süre içinde Sapanca Kaymakamlığı’nın açtığı dış mekan süs bitkiciliği kursuna katıan Nermin Bobadağ, kendisine ödül olarak verilen 500 bitkiyle çalışmalara başladı.

Zamanının büyük bölümünü bitkilere ayıran Neriman Bobadağ, hastalığıyla ilgili tahlilleri yaptırmak için hastaneye gittiğinde alınan sonuçlar doktorları da şaşırttı. Bobadağ’a bunun nedenini soran doktorlar ondan bitkilerle ilgilendiğini öğrenince, aynı şekilde yaşamını sürdürmesini söyledi.

Neriman Bobadağ, bunun üzerine 1400 metrekareye ulaşan alanda 7-8 bin farklı türde dış mekan süs bitkisi yetiştirmeye başladı. Bobadağ, şöyle dedi:

"Tüm bitkilerle aramda doğaüstü, anlatamayacağım ilişki kuruldu. Bir bitkinin toprak altı ve üstünde oluşan rahatsızlıklarını bitkiye baktığımda hissedebiliyorum. Hasta olduğunu hissettiğim bitkilere daha çok ilgilenerek bu bitkilerin hastalığını yenmesi için tedavi ediyorum."

Bahattin TIKNAZ/SAPANCA (Sakarya), (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Şehitlerin fotoğrafları