Kanuni'ye 'Salak' diyen Celal Şengör'e cevap: Tarih bilmiyor

Kanuni'ye 'Salak' diyen Celal Şengör'e cevap: Tarih bilmiyor

Prof.Dr. Celal Şengör’ün, "Piri Reis’in en büyük talihsizliği, Kanuni Sultan Süleyman gibi bir salağın döneminde doğmuş olmasıdır" şeklindeki sözlerine Prof. Dr. Abdulhalûk Mehmet Çay tepki gösterdi

03 Mart 2018, Cumartesi 09:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İstanbul Aydın Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof.Dr. Abdulhâluk Mehmet Çay, “İhtisası olmayan konularda konuşan insanlar var. Halkın kafasını bulandırıp, olur olmaz iddiaları gündeme getirip toplumda infiale neden olmaktadırlar. Prof.Dr. Celal Şengör’ün açıklaması da bu şekilde. Kanuni sultan Süleyman ile Piri Reis değerlendirmesi de bunlardan bir tanesidir” dedi.

'PİRİ REİS’İ HİNT SULARINA KİM GÖNDERDİ?'

57’nci Hükümet döneminde Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları ile Koordinasyondan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan Prof.Dr. Abdulhâluk Mehmet Çay, “Celal Şengör’ün Piri Reis, Fatih Sultan Mehmet döneminde olsaydı bugün sömürge imparatorluğu olacaktık şeklinde bir görüşü vardır ki bu tarihi bilmediğinin en açık göstergelerinden bir tanesi. Piri Reis’i Hint sularına gönderen kimdir? Kanuni Sultan Süleyman. Niçin göndermiştir? Coğrafi keşifler sırasında Hindistan Yarımadası’nda, koloni daha sonra da sömürge imparatorlukları kurmak isteyen Hollanda, İspanya, Portekiz gibi ülkelere engel olmak için. Kanuni Sultan Süleyman, bu tehlikeleri önlemek daha sonra da Baharat Yolu ve İpek Yolu dediğimiz yolları kontrol altına alarak imparatorluğun geleceğini, Osmanlı İmparatorluğu’nun geleceğini sağlam esaslara bağlamak istemiştir. Piri Reis de bu şartlarda bölgeye gönderilen kişilerden bir tanesidir" diye konuştu.

'KANUNİ’YE SALAK DEMEK TARİH BİLMEMEKTİR'

Prof.Dr. Abdulhâluk Mehmet Çay şöyle devam etti: "Piri Reis’in çalışmalarıyla övüne biliriz ama bunu yaparken dönemin devlet adamlarını ve politikalarını tenkit ederek, hele 'salaklık' gibi bir ifadeyle itham etmek suretiyle rencide edici sözler kullanmak Türk tarihini bilmemek ve hakaret etmekten başka bir şey değildir."

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandeminin gölgesinde erken kayıt