Kaplan: Yaşananlar açık bir sivil darbe sürecidir

Kaplan: Yaşananlar açık bir sivil darbe sürecidir

Kaplan: Yaşananlar açık bir sivil darbe sürecidir

20 Aralık 2011, Salı 15:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, PKK’nın şehir yapılanması KCK’nın, basın-yayın ve propaganda ayağına yönelik düzenlenen operasyonlara ilişkin, "Bugün yaşananlar çok açık bir sivil darbe sürecidir" dedi.

Kaplan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, KCK’ya yönelik operasyonları değerlendirdi. "Bugün yaşananlar çok açık bir sivil darbe sürecidir" diyen Kaplan, operasyonların "Kürt medyası" ve "muhalif gazetecileri" hedef aldığını iddia etti.

Kaplan, operasyonla "özgür basın ve muhalif basın yayın kuruluşlarını susturmak, sindirmek ve etkisiz hale getirme"nin amaçlandığını ileri sürerek, "Bu operasyonlar kesinlikle hukuki ve meşru değildir, tamamen siyasidir, hukuk dışıdır, meşruiyetten uzaktır" diye konuştu.

Türkiye’de hukuktan, adaletten, bağımsız ve tarafsız yargıdan söz edilemeyeceğini öne süren Kaplan, "Bütün bu siyasi tutuklama operasyonları yargının değil Hükümetin devreye koyduğu bir konsept dahilinde sürdürülmektedir" iddiasında bulundu.

Kaplan, şöyle konuştu:
"Geçmişte Genelkurmay karargahlarında, özel harp dairelerinde üretilen planlar, hazırlanan andıçlar bugün AKP merkezli olarak devreye konulmaktadır. İnternet Andıcı, Eylem Destek Planı, teori Ergenekon sanıklarından, şimdi uygulamayı AKP Hükümeti yapıyor. Kenan Evren’in, faşist cuntanın bitiremediği işi bu gün AKP tamamlamaya çalışmaktadır. Bu nedenle gazetecisinden siyasetçisine, akademisyeninden sanatçısına varıncaya kadar muhalif kim varsa cezaevine atılmaktadır. Statükonun bir dönem irtica ile mücadele adı altında devreye koyduğu planların aynısı bugün AKP eliyle muhalif kesimlere, Kürtlere karşı uygulanmaktadır. Başbakanın altında imzasının bulunduğu 2006 tarihli ’Bölücü faaliyetlere karşı eylem planı’ başlıklı andıç adım adım uygulanmaktadır. O belge açıkça Kürtleri susturma belgedir ve yürürlüğe girdiği tarihten bu yana Kürt demokratik muhalefetini sindirmek, susturmak, etkisiz hale getirmek için her türlü hukuk dışı yöntem ve araçlarla fütursuzca uygulanmaktadır."

"Kürtleri susturma projesinin bugünkü ayağında Kürt basını hedef alınmıştır" diyen Kaplan, operasyonların sorunu derinleştirdiğini iddia etti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dışişleri'nden Beyrut'ta Ermeni grupların bayrak ve fotoğraf yakma eylemine kınama