'Kara lahitteki lağım suyu içilsin' diye kampanya başlattılar

Mısır’da keşfedilen gizemli kara lahdin içinde üç mumyayla birlikte bulunan bulanık kızıl sıvı, bilim insanları tarafından analiz edildi.

08 Ağustos 2018, Çarşamba 21:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
HERKES HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI

HERKES HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI

Mısır’ın tarihi liman kenti İskenderiye’deki 2.000 yıllık bir lahdin içinde bulunan bozunmuş üç mumyanın etrafında birikmiş kızıl renk sıvı, lahit açılır açılmaz herkesi hayal kırıklığına uğratmıştı.

Bulanık bir su üzerinde duran üç iskeletin korkunç görüntüsü, yerli halkın telaşla sıvıyı şişelemeye çalışmasıyla, bu sıvının tıbbi ve doğaüstü özelliklerine sahip bir “mumya suyu” olduğu söylentilerinin yayılmasına yol açmıştı.


"ANTİK LANET UYANACAK"

"ANTİK LANET UYANACAK"

Diğerleri ise sıvının tuhaf renginin cıva gibi bir metalin varlığını işaret ettiğini düşünerek korkuya kapılmıştı.

Devasa boyutlardaki siyah granit lahit geçen ayın başlarında Sidi Gaber’de gün yüzüne çıkarılmış ve antik bir lanetin yeniden uyandırılacağı korkusuna rağmen kırılarak açıldı.


ORDU GÖREVLİSİNE AİT OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

ORDU GÖREVLİSİNE AİT OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Arkeofili'de yer alan bilgiye göre, Eski Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Dr. Mostafa Waziri, mezarın Büyük İskender’in kalıntılarını barındırıyor olabileceği yönündeki söylentileri yalanlayarak, lahdin bir rahibe ait olabileceğini iddia etti.


Ancak Mısır Eski Eserler Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre kafataslarından birinde olası bir ok yarasının saptanması kemiklerin muhtemelen ordu görevlilerine ait olduğu anlamına geliyor.

SIVININ 'DOĞAÜSTÜ GÜÇLERİ' OLDUĞUNA İNANIYORLAR

SIVININ 'DOĞAÜSTÜ GÜÇLERİ' OLDUĞUNA İNANIYORLAR

Yetkiler sıvının ne “mumyalar için yaşam iksiri içeren bir su” ne de “kırmızı cıva” olmadığını, aksine çok daha basit bir şey, yani kanalizasyon suyu olduğunu açıkladı.

Ancak, ne değersizliği ne de kötü kokusu, sıvının doğaüstü güçleri olduğuna inananları korkutmaya başaramadı, hatta bunun için online bir kampanya bile başlatıldı.


İÇİLMESİ İÇİN KAMPANYA BAŞLATTILAR

İÇİLMESİ İÇİN KAMPANYA BAŞLATTILAR

Change.org’da “insanların kara lahitteki kızıl sıvıyı içmelerine izin verilsin” başlığıyla düzenlenen kampanyada 16.000’den fazla imza toplandı.

Kampanyayı başlatan Innes McKendrick, “Lanetli kara lahitteki kızıl sıvıyı bir çeşit enerji içeceği gibi içmemiz gerekiyor ki böylelikle güçleri bize geçsin ve nihayetinde ölsün” şeklinde bir açıklama yazdı.


LAHİT KISMEN PARÇALANDI

LAHİT KISMEN PARÇALANDI

İşçiler siyah granit lahdi, tarihi Akdeniz liman kentindeki bir apartman inşaatı sırasında yerin beş metre altında bulmuştu.

Dr. Waziri, iskeletlerin, yakındaki bir binadan gelen kanalizasyon suyunun lahdin bir yanındaki küçük bir kırıktan içeri sızmasıyla kısmen parçalandığını söyledi.


"BÜYÜK İSKENDER'E AİT"

"BÜYÜK İSKENDER'E AİT"

Şu ana kadar İskenderiye’de bulunan en büyük lahit olma özelliğini taşıyan 30 ton ağırlığındaki bu lahit, hem yerel hem de uluslararası medyada, şehrin kurucusu Büyük İskender’e ait olduğu yönünde bir teoriler silsilesi ortaya atılmasına sebep oldu.

KALINTILARIN NEREYE GÖMÜLDÜĞÜ GİZEMİNİ KORUYOR

KALINTILARIN NEREYE GÖMÜLDÜĞÜ GİZEMİNİ KORUYOR

Efsanevi Makedon lider MÖ 323’de, günümüzde Irak sınırları içerisinde kalan Babil’de ölmüş, ancak kalıntıları daha sonra İskenderiye’ye taşınmıştı. Kalıntıların tam olarak nereye gömüldüğü hala gizemini korumakta.


Dr. Waziri kalıntıların, Büyük İskender veya ardından gelen Roma dönemi ile ilişkilendirilen Ptolemaios Hanedanlığı’nın(MÖ 332-MÖ 30) önemli herhangi bir üyesine ait olamayacağını belirtti.

TUTANKAMON'U AKILLARA GETİRDİ

TUTANKAMON'U AKILLARA GETİRDİ

Lahdin açılmasıyla antik bir lanetin yeniden canlanacağına dair söylentiler 1900’lerde Tutankamon’un yeraltı mezarının açılmasında ortaya atılan iddiaları akıllara getirdi.

"ŞÜKÜRLER OLSUN DÜNYA KARANLIĞA GÖMÜLMEDİ"

"ŞÜKÜRLER OLSUN DÜNYA KARANLIĞA GÖMÜLMEDİ"

Waziri, “Lahdi açtık ve şükürler olsun ki dünya karanlığa bürünmedi. Kafamı lahde tamamıyla sokan ilk bendim ve işte karşınızda duruyorum. Gayet iyiyim” diyerek lanet iddialarına esprili bir dille açıklama getirdi.

ÖNEMLİ BİR ARKEOLOJİK BULUŞ

ÖNEMLİ BİR ARKEOLOJİK BULUŞ

Lahit bu yıl Mısır’da ele geçirilen bir dizi önemli arkeolojik bulgunun en yenisi.

Diğer bulgular arasında Gize’deki 4 bin 400 yıllık mezar ve Kahire‘nin güneyinde yer alan Minya’da keşfedilen antik bir nekropolis de yer alıyor.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Rusya'nın 'Tescilledik' dediği aşıya ulaşacak ilk ülke Türkiye olacak