Kara para nasıl aklanıyordu?

Kara para nasıl aklanıyordu?

Türkiye'yi sarsan operasyonun merkezinde yer alanlardan biri olan Rıza Sarraf'ın Rusya merkezli karapara aklama ağının deşifre olmasından sonra bir bakan ve müdür sayesinde Halkbank'ı kullandığı ileri sürüldü

20 Aralık 2013, Cuma 10:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Salı günü başlayan ve Türkiye ’yi sarsan yolsuzluk, rüşvet ve karapara operasyonunda soruşturmayı yürüten savcılığın hazırladığı dosyada Rıza Sarraf’ın karapara aklama yöntemleri şemalarla anlatıldı. Radikal'in haberine göre ilk başta Rusya odaklı sistemle karapara akladığını ileri süren savcılık, bu yönetimin deşifre edilmesinin üzerine Halkbank üzerinden yeni bir karapara aklama yöntemi geliştirildiğini belirledi. Dosyada Sarraf’ın milyarlarca dolarlık şüpheli işlem yaparken Halkbank’ı kullanmak için Bakan A. ve Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ile ilişki geliştirildiğine işaret edildi. Bu nedenle Sarraf’ın Bakan A.’ya 103, Aslan’a 16 milyon TL rüşvet verdiği ileri sürüldü.

ESKİ SİSTEM NASIL İŞLEDİ?

Şüpheliler, 2003’ten itibaren A.G., E.B. ve V.B. isimli şahıslar üzerine kurulan 10 farklı paravan firma adına banka hesapları açtırdı. Bu banka hesaplarına, sistemli ve sürekli şekilde gerçekte olmadığı halde bir ihracat faaliyeti gibiymiş gibi sahte evrak düzenlenerek yurtdışından yüklü miktarda döviz havalesi yapıldı. Bu kapsamda gümrük beyannamesi ve fatura düzenleyerek ilgili bankalardan döviz satım belgeleri temin edip havaleyi fiziki olarak çektiler. Bu paralar kuryeler aracılığıyla Atatürk Havalimanı’ndan fiziki olarak Rusya’ya gönderildi. Bu rakam günde 1-10 milyon dolar arasında değişti. Şüpheliler % 0,3-0,4 oranında komisyon aldı.

YENİ SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Şüpheliler Çin’de paravan firma kurdular. Bu firmalar adına açtıkları banka hesaplarına, İran ’daki bankalardan ihracat ödemesiymiş gibi havale yaptılar ve bu işlemler için sahte evrak düzenlediler. Çin’e gelen paraları bekletmeden Türkiye’de kurdukları paravan veya gerçek firmaların hesabına ihracat ödemesi olarak gönderdiler. İran’a göndermek üzere altına dönüştürecekleri paralarla ilgili gerçek firmaların Halk Bankası’ndaki hesaplarını kullandılar. Döviz olarak fiziken İran’a çıkartılacak paralar ile ilgili diğer bankaları kullandılar. Toplanan külçe altın ve nakit paraları kuryeler aracılığıyla havalimanından İran’a veya İran’a göndermek üzere Dubai’ye fiziki olarak yolladılar. Halk Bankası’nı kullandıkları işlemlerde de Dubai-İran-Türkiye üçgeninde gerçekte olmayan gıda vb. ihracat belgelerini kullandılar.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Meral Akşener'den iş yerleri yanan esnafa ziyaret