Karaciç zaman istedi

Bosna Hersek'te soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekle itham edilen Bosnalı Sırp lideri Radovan Karaciç savunmasını hazırlamak zaman istedi

03 Kasım 2009, Salı 19:25
A A

Hakkındaki suçlamalara itiraz etmeyen, ancak Bosna savaşına ilişkin suçlamaları da kabul etmeyen Karaciç, duruşmada, "Bu duruşmaları boykot etmek istemiyorum, ancak kötü başlayan ve temel haklarımının ihlal edildiği bir şeyde yer almak istemiyorum" diye konuştu.

Mahkemeye başkanlık eden hakim O-Gon Kwon, Karaciç’in bu sözlerine karşılık, mahkemenin, sanığın hazırlık yapması için yeterli zamanı bulunduğuna halihazırda karar vermesine rağmen, Karaciç’in bu kararlara karşı çıktığının aşikar olduğunu bildirdi.

Hakim ayrıca, "Daha önceden de ifade ettiğim gibi duruşmaya hazır olunduğuna sanık değil, mahkeme heyeti verir" dedi. Hakimin şimdi Karaciç’in duruşmalara katılmayı reddetmesi karşısında nasıl bir sürecin izleneceğine karar vermesi bekleniyor.

ETNİK TEMİZLİKLE SUÇLANIYOR


Sırp Cumhuriyeti’nin eski Devlet Başkanı, Sırp Demokratik Partisinin (SDS) lideri ve Bosnalı Sırp ordusunun komutanı Karaciç, 100 binden fazla kişinin öldüğü 1992-1995 Bosna Savaşı sırasında işlenen soykırımla ilgili 2; savaş suçları ve insanlığa karşı suçla ilgili 9 cürümden yargılanacak.

Karaciç’i Bosna savaşındaki etnik temizlik kampanyasının lideri ilan eden savcılar, eski Bosnalı Sırp lideri bu savaş sırasındaki zulümlerden sorumlu Sırpların "tartışmasız lideri" olarak adlandırıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.