Karadeniz tsunamisi!

Karadeniz tsunamisi!

Batı Karadeniz'de saatteki hızı 80 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle Bartın'ın Amasra ve Düzce'nin Akçakoca ilçeleri açıklarında dev dalgalar oluştu.

08 Şubat 2012, Çarşamba 15:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Amasra’da 20 metreyi bulan dalgalar mendireği aşarak limandaki prefabrik barakayı, bir işyerini yıkarken, yat inşaatında kullanılan iş makinesi sulara gömüldü.

Batı Karadeniz’de etkili olan poyraz fırtınası yaşamı olumsuz etkiliyor. Açıklarda 80 kilometre hızla esen fırtına nedeniyle Amasra’da 20 metreyi bulan dalgalar oluştu. Amasra’da mendireği aşan dalgalar içeri doğru ilerledi. Balıkçılar sandallarını kıyıya çekerken, bazı tekneler hasar gördü. Limandaki çok sayıda tekne ve gezi teknesi battı. Limanda bulunan bir işyeri yıkılırken, restoranların dışarıda bulunan plastik masa ve sandalyeleri dalgalara kapıldı.

Yat limanı yapımında kullanılan mendireğin üzerindeki iş makinesi ise sulara gömüldü. Yat limanı için denize çakılmak istenen bazı direkler hasar gördü. İşçilerin kaldığı baraka ise dalgalar nedeniyle yıkıldı. Kurucaşile İlçesi’nde de dalgalar nedeniyle teknelerin battığı bildirildi.

Akçakoca’da ise poyraz nedeniyle 10 metreyi bulan dalgalar oluştu. Akçakoca balıkçı barınağının çevreleyen dalgakıranları aşan dalgalar içeriye kadar girdi. Bir tekne sulara kapılarak kayboldu. Denize dökülen derenin üzerindeki tahta köprü, sahil bandında bulunan korkuluklar, balıkçı barınağında bulunan çay bahçesi yıkıldı.

Değirmenağzı Mevkii’nde bulunan bir otelin zemin katı ile restoranı ve araziler suların içerisinde kaldı. Çuhallı Plajı’ndaki kumlar dalgalar nedeniyle caddeye taşarken, kumlar restoranların içerisine kadar girdi. Kıyılar ise çöplerle kaplandı. Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, "Son 30 yıldır böyle bir olay yaşanmadı. Eğer bu rüzgar karayelden esmiş olsaydı, balıkçı barınağı kalmazdı" dedi.

Halil TEKİN-Ayşenur YAMAN/DÜZCE-BARTIN, (DHA)

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer6754","6754","201202","6754-5.jpg");

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Adana'da şehit mezarlarına zarar veren 5 kişi tutuklandı