Karar verildi... 15 metrelik minareyi böyle yıkıyor

Erzurum’un Oltu ilçesinde 1983'teki depremde hasar gören ve çatlakları büyüyen Mısr-i Zunun Camii’nin minaresinin yıkımına karar verildi. Yıkım ustası Razi Pala, 15 metre yüksekliğindeki minareyi matkap ve spiral taşı ile yıkmaya başladı

28 Haziran 2019, Cuma 11:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Erzurum'un Oltu İlçesi Halitpaşa Mahallesi’nde 1969 yılında yaptırılan Mısr-i Zunun Camii’nin minaresi, 1983 yılında meydana gelen depremde zarar gördü. Tuğladan inşa edilen minarede deprem sonrası oluşan çatlaklar, her geçen yıl biraz daha büyüdü.

Tehlikenin büyümesi üzerine Oltu Belediyesi’ne bilgi verildi. Belediyenin yıkım kararı verdiği minare için yıkım çalışması başlatıldı.

15 metre yüksekliğindeki minarenin yıkımını alan Razi Pala, darbeli matkap ve spiral taşı ile tuğla minarenin sökümüne başladı.

BİR TARAFTAN TOZ, BİR TARAFTAN TEHLİKE

BİR TARAFTAN TOZ, BİR TARAFTAN TEHLİKE

Daracık minarede çalışmanın çok zor olduğunu belirten Razi Pala, "Her an dikkatli olmak zorundasın. Toz bir taraftan, tehlike bir taraftan. Burada belli bir düzen, iş makinesi yok" dedi.

YENİSİ YAPILACAK

YENİSİ YAPILACAK

Halitpaşa Mahalle Muhtarı Orhan Kul, "Camimizin minaresi 1983 depreminde zarar gördü. Geçen zaman içerisinde tehlike oluşmaya başlayınca Oltu Belediyesi yöneticilerinin bilgisi dahilinde yıkımı başlattık. Razi Pala ustanın yıkımı tamamlamasından sonra camiye yeni bir minare yaptıracağız" diye konuştu.DHA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bankalar konut kredisi faizlerini yükseltiyor! İşte krediye göre ödenecek tutar