Karbonatı cilt bakımında kullanabilir miyiz?

Son yıllarda cilt bakımında market ürünlerinden ziyade evde yapabileceğimiz doğal maskeler popüler olmaya başladı. Karbonat, yemekten temizliğe kadar mutfakta severek kullandığımız bir madde. Peki cilt bakımında da kullanabilir miyiz? İşte karbonat hakkında bilmeniz gerekenler...

11 Mart 2021, Perşembe 11:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sodyum bikarbonat olarak da bilinen karbonat, asitlik seviyelerini düzenlediği için mide yanmasını önlemede kullanılıyor.

Karbonat, bazı zamanlarda cilt bakımı uzmanları tarafından yapılan kimyasal peelingleri nötralize etmek için tedavi sonrası kullanılıyor. Peki karbonatı günlük cilt bakım rutinimize ekleyebilir miyiz?

KARBONATI YÜZÜMÜZE SÜREBİLİR MİYİZ?

Daily Express'in haberine göre, karbonat, teknik olarak doğal bir peeling olarak kullanılabilir. Ancak bu risk alıp alamayacağınıza bağlı.

Uzmanlar tarafından her ne kadar önerilmese de, karbonat güzellik rutinlerinde kullanılabiliyor. Ancak ağır alkali bir ürün olan karbonat, cildi kurutabilir ve pH dengesini bozabilir.

Sağlıklı bir cilt asidiktir ve bu asit örtüsünden oluşan bir koruma katmanı vardır.

AKNE OLUŞTURABİLİR

Düzenli olarak karbonat kullanmak, cildi koruyan asidi yok edeceğinden oldukça zarar verici olabilir.

Cildin doğal yağını yok ederek, pH dengesini bozarak ve yüzeydeki bakterilerin akne oluşturmasına sebep olarak cilde zarar verebilir.

KARBONAT YERİNE NE KULLANABİLİRİZ?

KARBONAT YERİNE NE KULLANABİLİRİZ?

Karbonat yerine cilt tipinize uygun, dermatologlar tarafından onaylanmış cilt bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

Hassas veya kuru cildi olanlar gliserin bazlı temizleyiciler tercih etmelidir. Gliserin cildin bariyerinin korunmasına yardımcı olur ve doğal asidik katmanının soymaz.

Jojoba, kakao, bal, argan yağı veya avokado içeren ürünler, cildi nemlendirmek için birebirdir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yüzü güzelleştirme garantili 6 doğal yağ