Kargo uçağı pistten çıkma tehlikesi atlattı

Libya'nın Afriqiyah Havayolları'na ait kargo uçağı, kalkıştan vazgeçen pilotun manevrası sırasında pist sonundaki durma noktasına kadar geldi. Yetkililer, uçağın duramaması halinde pistten çıkabileceğini söyledi

07 Mayıs 2018, Pazartesi 18:30
A A

Atatürk Havalimanı'ndan Trablus'a gidecek olan Afriqiyah Havayolları'nın Airbus A300 tipi kargo uçağı, pilotun kalkıştan vazgeçmesi üzerine manevra yapıldığı sırada Florya-Sefaköy yönündeki pistin son durma noktası olan bölümüne kadar ilerledi. 

EKİPLER HAREKETE GEÇTİ

EKİPLER HAREKETE GEÇTİ

"Sefaköy tarafındaki pist başında "stop way" olarak adlandırılan durma noktasında kalan uçağı kurtarmak için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve itfaiye ekipleri harekete geçti.

"Ekipler, uçağı "push back" (geri itme) aracıyla çekerek, bulunduğu yerden kurtardı. Kurtarılan uçak, motor test apronuna çekildi. Pilotun sorun kalmadığını bildirilmesinin ardından, DHMİ ve itfaiye ekipleri aprondan ayrıldı.

UÇUŞ TRAFİĞİNİ ETKİLEMEDİ

UÇUŞ TRAFİĞİNİ ETKİLEMEDİ

Uçuşa devam edip etmeyeceğine kontrollerin ardından karar verilecek kargo uçağı, uçuş trafiğinde herhangi bir aksaklığa neden olmadı.

SANIRIM UÇAK PİSTTEN ÇIKTI"

SANIRIM UÇAK PİSTTEN ÇIKTI"

"Bu sırada Hava Trafik Kontrolörü de kalkış yapmak üzere bekleyen bir uçağın pilotu arasında geçen telsiz konuşmaları kayıtlara şu şekilde yansıdı:"Sanırım pistten çıktı. Kalkışlarda 35 sağ bekleyen trafiklerden dolayı biraz aksamamız var. Muhtemelen 20 dakikadan fazla taksi yapacaksınız."

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Türkiye'de bir ilk! 1 ton melitamin maddesi ele geçirildi