Kayahan ölümünün 3. yılında anılıyor

Kayahan ölümünün 3. yılında anılıyor

Kayahan 3 nisan 2015'te hayata gözlerini yummuştu. Müzik dünyasına şarkıları ve besteleriyle adını altın harflerle yazdıran sanatçı, ölümünün 3. yılında anılıyor. İşte Kayahan'ın müzik ve başarılarla dolu hayatı...

03 Nisan 2018, Salı 12:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kayahan, 3 Nisan 2015'te yakalandığı yumuşak doku kanser nedeniyle dünyaya veda etti. Kayahan ardında bıraktığı şarkıları ve besteleriyle hala hayranlarının kalbinde.

1991 yılında çıkarttığı ‘’Yemin Ettim’’ albümüyle satış rekoru kıran Kayahan, 2 kere kanser tedavisi görerek sağlığına kavuşmuştu. 2013 yılında yumuşak doku kanserine yakalanan ve kemoterapi gören Kayahan, 23 Mart’ta hastaneye kaldırılmıştı.

Sanatçı Kayahan en son 2015 yılında Beşiktaş Beledyesi’nin, 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle düzenlediği konserde sahne almıştı. Kayahan, o konserde telif hakları yüzünden 15 yıldır dargın olduğu Nilüfer bir araya gelerek barıştı.Kayahan, 3 Nisan 2015 tarihinde İstanbul'da Acıbadem Maslak Hastanesi’nde vefat etti.


KAYAHAN KİMDİR?


Kayahan 29 Mart 1949'da İzmir'de dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara'da geçridi. Daha sonra İstanbul’a yerleşti. İstanbul'dan sonra uzun süre Balıkesir-Gömeç’teki Sevgi Köyü’nde Geceler Caddesi ve Mavilim Caddesi’nin kesiştiği Hülyam Çıkmazı’nda yaşadı. Bu köydeki bütün cadde ve sokaklar, Kayahan’ın şarkılarının isimlerinden oluşmaktadır.

Önceleri Kayahan'ın adı Nilüfer'e verdiği şarkılarla anılırdı. Nilüfer'in yorumladığı "Geceler", "Kar Taneleri", "Esmer Günler" gibi parçalar Türk pop müziğinin en iyi besteleri arasına girdi. Kariyeri boyunca kendi yazdıklarını söyleyen ve yaptığı her albümü bir sloganla birlikte sunan Kayahan, aynı zamanda besteci ve söz yazarının önemini gösteren ilk müzisyenlerden biri oldu.

1991 tarihli "Yemin Ettim" Kayahan'ın çok konuşulan ilk albümüydü. 1993 yılında "Son Şarkılarım" adını verdiği başka bir çalışmasında söz ve müziği yine kendisine ait 10 şarkı yer aldı. "Sarı Şekerim", "Vazgeçmem", "Aman" gibi herkes tarafından beğenilen parçaların bulunduğu albüm önemli sayıda dinleyiciye ulaştı.

Kayahan'ın, iki yıl sonra, 1995'te "Benim Penceremden" adlı albümündeki "Ben Anadolu Çocuğuyum", "Allah'ım Neydi Günahım" gibi başarılı bestelerini yalnızca kendisi değil, pek çok müzisyen de söyledi.

Sanatçı 1996 tarihli "Canımın Yaprakları" isimli çalışmasında ve ardından gelen "Emrin Olur" albümde yine hit olan besteler üretti. Özellikle "Emrin Olur", "Atın Beni Denizlere", "Şampiyon" gibi şarkılar dönemin öne çıkan parçaları oldu.

2000 yılına girerken Kayahan'ın dokuzuncu albümü "Beni Azad Et" çıktı. Bu ve önceki albüm Kayahan'ın ustalığını gösterdiği ama eskisi gibi etkili olamadığı çalışmalardı. Ama 2000'in sonunda yayınlanan "Gönül Sayfam" ve albümle aynı adı taşıyan parça bir anda piyasadaki herkesi unutturup dikkatleri yeniden Kayahan'ın üstüne çekti.

Albümlerinin dışında ayrıca 1989'da "Ve Melonkoli" ve 1990'da "Gözlerinin Hapsindeyim" ile iki kere Türkiye adına Eurovision Şarkı Yarışması'na katıldı. 

1986 yılında katıldığı uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması’nda “Geceler” adlı şarkısıyla ı “Altın Portakal” ödülünü kazandı.


KAYAHAN'IN EVLİLİKLERİ


Kayahan ilk olarak Nur Hanım'la 8 Mart 1973 tarihinde evlendi, 1991 yılında da boşandı . Birinci evliliğinden Beste adında bir kızı var.

15 Ekim 1992 tarihinde de  Lale Yılmaz ile evlendi. Şahitliğini Turgut Özal ve eşi yapmıştı. Temmuz 1993 yılında boşandı.

3.evliliğini ise 1999 yılında vokalisti İpek Tüter ile yaptı. Ağustos 2000 doğumlu Aslı Gönül adında bir çocukları var.Ferhat Göçer'in Kayahan pişmanlığı


Nilüfer sahneden Kayahan'ı andı: Bütün alkışlar Kayahan'a gitsin

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İsimleri aşk dedikodularına karışmıştı... İşte Serenay Sarıkaya ve Haldun Demirhisar hakkındaki gerçek