Kayıp uçakta yeni ipucu

Fransız uydularının, kayıp Malezya uçağına ait olabileceği belirtilen görüntüler kaydettiği açıklandı

23 Mart 2014, Pazar 13:25
A A
Kayıp uçakta yeni ipucu

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'e giderken 8 Mart'ta kaybolan Malezya Havayolları uçağını arama çalışmalarına, Hint Okyanusu'nun güneyinde devam ediliyor.

Bölgedeki aramaların dördüncü gününde uçaklarla gemiler, kayıp uçağın izini bulabilmek için Hint okyanusu'nun güneyini tarıyor. Arama 59 bin kilometre karelik bir alanı kapsıyor. Avustralya'nın başını çektiği aramalarda, son olarak Fransa’ya uydu görüntülerinde yeni biz cisme rastlandı.

Malezya Ulaştırma Bakanı, Fransız yetkililerin kendilerine yeni uydu görüntülerini ulaştırdığını, bu görüntülerin ise Avustralya’daki arama ekibine iletildiğini açıkladı. Ancak görüntüler hakkında daha fazla bilgi paylaşılmadı.

UYDU GÖRÜNTÜLERİ TOPLANIYOR

Çin'e ait uydu görüntülerinde, okyanusun güneyinde dün yaklaşık 22 metre uzunluğunda ve 13 metre genişliğinde bir cisim tespit edildiğini duyurulmasının ardından, bir araştırma uçağının bölgede başka cisimler de tespit ettiği belirtildi.

Son gelişmeler, Avustralya'nın Perth kentinin yaklaşık 2 bin 500 kilometre güneyinde geniş bir bölgede çalışmayı sürdüren ekiplerin doğru iz üzerinde oldukları umudunu da canlandırdı.

Avustralya Deniz Güvenliği İdaresi'nde, arama kurtarma çalışmalarının koordinasyonundan sorumlu Mike Barton, Canberra'da gazetecilere yaptığı açıklamada, arama uçağının tespit ettiği ahşap cismin etrafında, ne olduğu anlaşılmayan başka cisimler de olduğunu, ancak bunların yakından incelenemediğini söyledi.

Cismin görüldüğü bölgeye gönderilen Yeni Zelanda'ya ait askeri uçağın olumlu bir sonuç elde edemediğini bildiren Barton, bugün aynı bölgeye yeniden gidileceğini kaydetti. Genellikle gemicilikte kullanılan ahşap malzemelerden, uçaklara yüklenen kargo konteynerlerin yapımında da yararlanıldığı biliniyor.

Sıradaki haber yükleniyor...