Kayısıdan 'doğal jelibon' üretti: Renklendirici yok, katkı maddesi yok!

İnönü Üniversitesi'nde kayısıdan besin değeri artırılmış jelibon üretildi. Taze ve kuru kayısıdan iki tür jelibon ürettiğini söyleyen Dr. Öğretim Üyesi İncilay Gökbulut, "Ürünün içerisinde meyve oranı oldukça yüksek. Renklendirici ve aroma maddesi kullanılmadı. Ürünün aroması meyvenin kendisinden geliyor" dedi

Son Güncelleme:
A A

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi İncilay Gökbulut, çocuklarının çok fazla jelibon ve şeker tüketmesinden yola çıkarak içerisinde koruyucu katkı maddesi bulunmayan jelibon üretmek için çalışmalara başladığını söyledi.


"Doğal jelibon"u yörede yoğun olarak üretilen kayısıdan yapmaya karar verdiğini anlatan Gökbulut, üniversite laboratuvarında bu kapsamda araştırmalar yaptığını ifade etti.

Gökbulut, yaklaşık 2 aylık çalışma sonucu taze ve kurutulmuş kayısıdan besin değeri artırılmış jelibon üretmeyi başardığını belirterek "Ürünün içerisinde koruyucu katkı maddeleri bulunmuyor ve sağlık açısından da daha faydalı. Ürünün içerisinde meyve oranı oldukça yüksek. Renklendirici ve aroma maddesi kullanılmadı. Ürünün aroması meyvenin kendisinden geliyor. Rengi de meyvenin kendisinden geldiği için içerisinde katkı maddesi kullanımı söz konusu değil" dedi.

Çocukların jelibonu severek tükettiğini aktaran Gökbulut, piyasadaki ürünlerin albenisini artırmak için birçok katkı maddesi kullanıldığını kaydetti.


Piyasadaki jelibonların renklendirici maddelerle zenginleştirildiğini dile getiren Gökbulut, "Gereğinden fazla tüketildiğinde bu katkı maddeleri hiperaktivite ya da dikkat dağınıklığı gibi çeşitli sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bununla ilgili bilimsel çalışmalar da mevcut. Bundan yola çıkarak taze ve kurutulmuş kayısıdan besin değeri artırılmış jelibon çalışması yapıldı" diye konuştu.


TAZE VE KURU KAYISINDAN ÜRETİLDİ

TAZE VE KURU KAYISINDAN ÜRETİLDİ

Gökbulut, taze ve kuru kayısıdan iki tür jelibon ürettiğini aktararak şöyle devam etti:


"Jelibonlara istenilen şekiller verilebiliyor. Jel kıvamına getirilen ürün istediğiniz farklı şekillerde ve desenlerdeki kalıplara dökülerek dolapta da belli bir süre bekletildikten sonra jelibon formatına dönüşüyor. Gün kurusundan yapılan üründe ise gün kurusunu yumuşatmak için belli bir süre bekletildi. Daha sonra bu ürünler yine aynı şekilde püre haline getirilip ısıl işlem uygulanıp ardından jel formatına dönüştürüldükten sonra kalıplara dökülerek jelibon görünümüne dönüştürüldü."

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 42 yılda 100 bin TL borç verdi ama sonuç hüsran! Alacaklarını ahirete bıraktı