Kediler ortalama kaç yıl yaşar?

En çok tercih edilen evcil hayvanlar arasında yer alan kediler hakkında her geçen gün yeni bir şey öğreniyoruz. En çok merak edilen konu ise kedilerin kaç yıl yaşadığı oluyor. Kedilerin ortalama ömrü ve özelliklerini derledik...

16 Mart 2021, Salı 12:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kedilerin ömürleri beslenme kalitesine, ırkına ve yaşadıkları ortama bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yani bir sokak kedisi ve bir ev kedisinin ömrü aynı olmaz. Özellikle sağlıklı bakıldığı zaman pek çok kedi oldukça uzun bir ömre sahip olabilir.


Kediler ne kadar yaşar?

Kediler ne kadar yaşar?

Kediler ortalama olarak 12 ila 18 yıl arasında yaşar. Fakat burada sokak kedileri ile ev kedilerini ayırmak gerekir. Çünkü doğru beslenme ve sağlıklı bir yaşam ile beraber kediler ev ortamında çok daha uzun ömürlüdür.

Sokak kedileri ev kedilerine göre 1/3 ömürleri içerisinde yaşar. Bu da çevre koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Tabii salgın hastalık, açlık ve susuzluk ile araba çarpması ya da diğer kedilerle kavga gibi sebeplerden dolayı da sokak kediler hayatını erken zamanda kaydedebilir.

ÖZEL BAKIM İLE 18 YILA KADAR YAŞAYABİLİR

ÖZEL BAKIM İLE 18 YILA KADAR YAŞAYABİLİR

Özel bakım ile beraber kediler 18 yıl kadar ömürlerini sürdürebilir. En az 12 yıl yaşayan kedilerin bazıları ise bu konuda rekor kırabiliyor. Günümüzde kayıt altına alınmış ve en uzun yaşayan kedi ömrü 38 yıl olarak belirlenmiş durumda. Tabii doğru ve sağlıklı bakım ile beraber doğru beslenme bu açıdan büyük öneme sahip.

KEDİLERİN TİPİK ÖZELLİKLERİ

KEDİLERİN TİPİK ÖZELLİKLERİ

Kediler harika bir sezgiye sahip, dünyanın en esnek ve akılcı bir duyarlılığı olan hayvanlardan biridir. Ayrıca hayata pozitif bakış açısıyla yaklaşmaları ve meraklı tavırları kedileri çok daha özel hale getiriyor. Çok güzel bir dengeye sahip oldukları için en zorlu yerlerde bile yürüme yeteneklere sahiptirler.

Kaynak: Pembenar

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Köpekler hakkında daha önce hiç duymadığınız 15 ilginç bilgi