Kediler ve gelincikler corona virüs kapabilir

Çinli bilim insanları kedilerin ve gelinciklerin corona virüse yakalanabileceğine ancak köpeklerin hastalığa yakalanma riskinin düşük olduğunu buldu. Araştırmacılar, hayvanlara laboratuvar ortamında virüsü enjekte ederek bu sonuca vardılar.

02 Nisan 2020, Perşembe 13:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çinli bilim insanları, laboratuvar ortamında deney hayvanlarına corona virüs enfekte etti. Kedilerin solunumla damlacık iletimi ile covid-19 kapabildiği ortaya çıktı. Araştırmacılar, insanlardan kedilere corona virüs bulaşacağına dair net bir kanıtlarının olmadığını söyledi. Ancak kediler ve yaban gelinciklerinden diğer hayvanlara corona virüs bulaşabiliyor ve köpeklere hastalığın bulaşma ihtimali oldukça düşük.

Ekip ayrıca tavukların, ördeklerin ve domuzların virüse karşı duyarlı olmadığını keşfetti.

Araştırma, Hong Kong'daki iki köpek ve Belçika'daki bir kedi de dahil olmak üzere, yeni corona virüs ile enfekte olmuş dört izole evcil hayvan vakasından sonra yapıldı. Bu hayvanların corona virüsü insanlardan kaptığına inanılsa da bu yönde kesin bir kanıt yok.

Araştırmacılar, her biri yaklaşık sekiz aylık olan beş evcil kediye burunlarından corona virüs enfekte etti.

Altı gün sonra, kedilerin ikisine ötenazi uygulandı ve ekip her iki kedinin burun bademcik, damak ve nefes borularında corona virüs belirtileri buldu.

Kalan üç kedinin her biri daha sonra enfekte olmamış üç kediden birinin yanındaki kafeslere yerleştirildi.

Üç gün sonra, araştırmacılar yeni, yapay olarak enfekte olmamış kedilerden birinin dışkısında corona virüse rastladı ve bu kediye daha sonra ötenazi uygulandığında ve incelendiğinde, ekip burun, bademcikler, yumuşak damak ve nefes borusunda corona virüs RNA'sı buldu. Araştırmacılar, kedilerde corona virüsün solunum damlacık iletimi sistemi ile bulaştığını buldu.

Araştırmacılar ayrıca, sonuçta corona virüs tarafından enfekte olan dört kedinin virüse karşı antikor ürettiğini keşfettiler ve hiçbirinin enfeksiyondan herhangi bir semptom göstermedi.

Ekip, kedilere ek olarak diğer hayvanlarla da deney yaptı.

Köpeklerin corona virüse daha az duyarlı olduğu bulundu. Kasıtlı olarak enfekte olmuş beş hayvandan sadece ikisinin dışkısında viral RNA sergilediği ve hiçbirinin bulaşıcı virüs partikülleri içermediği keşfedildi.
Bununla birlikte, yaban gelinciği, potansiyel aşıları ve ilaç tedavilerini test etmek için kullanılan canlılardan biri ve virüse karşı oldukça duyarlı olduğu keşfedildi.

Tavuklar, ördekler ve domuzlar, corona virüs ile enfekte olduğunda veya enfekte hayvanlarla temas ettikten sonra hiçbir virüs belirtisi göstermedi. Bu da virüsün yayılmasında önemli bir rol oynamadıklarını düşündürüyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bu bitkiler kedileri zehirleyebilir!