Kediniz, sizi mamasından daha çok seviyor

Kediniz, sizi mamasından daha çok seviyor

Kedilerin 'nankör' oldukları inanışına, bilim insanlarından itiraz geldi. 23'ü ev, 22'si de sokak kedisi olmak üzere; 55 kedi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları, kedilerin mamalardan daha çok insanları sevdiğini gösterdi

03 Mayıs 2017, Çarşamba 11:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Oregon State Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, kedilerin 'eğitilmesi zor' ve 'nankör' olduğuyla ilgili genel görüşe rağmen, durumun aslında hiç de böyle olmadığını kanıtlayan bir araştırma yaptı.

Araştırma için 23'ü ev, 22'si de sokak kedisi olmak üzere; 55 kedi üzerinde bir deney yapıldı.
 

KEDİLERDEN BAZILARI DENEYE KATILMADI


Araştırmaya katılan 55 kediden her biri, tam 2.5 saat boyunca kapalı bir hücrede tutuldu ve yanlarına da tavuk, ton balığı, mama, oyuncak gibi kedilerin hoşlanabileceği birçok obje kondu. Böylece kedilerin neye ilgi gösterdikleri tespit edilecekti. Kedilerden bazıları deneyi anlamasa da 38 kedi, araştırmaya tam da beklenen yönden yanıt verdi.


 

MAMA, İNSANDAN SONRA GELİYOR


38 kediden 19'u, etrafında bulunan mama, oyuncak gibi şeyler yerine insanlarla ilgilenmeyi tercih etti. 14 kedinin yemekle ilgilenmesiyle, insandan sonra en çok tercih edilen şey, mama oldu. 4 kedi ise oyuncaklara yöneldi ve yalnızca 1 kedi kokuyu seçti. Yani kediler, sanılanın aksine yalnızlığı değil, insanlarla sosyalleşmeyi tercih ediyor.
 

TÜM KEDİLERİ KAPSAMIYOR


Bu araştırma elbette tüm kediler adına konuşulabileceği anlamına gelmiyor. Çünkü birçok farklı kişilik özelliğine sahip kedi var. Bu yüzden araştırmacılar, bazı kedilerin insanlarla olmaktan mutluluk duyduğunu belirtirken; bazılarının da bundan hoşlanmayabileceğini kabul ediyor. Yine de, her şeye rağmen bu araştırma, gerçekten insan dostu kediler olduğunun bir kanıtı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sülünler yumurtadan çıkmaya başladı: Yaban hayatını geliştirecekler