Kegel egzersizleri erkeklerde ne işe yarar? Erken boşalma ve ereksiyon sorununu önler mi?

Kegel egzersizleri özellikle kadınlar tarafından doğum sonrası pelvik taban kaslarını güçlendirmek için yapılan basit sıkıştırma bırakma hareketleridir. Kadınlarda vajinismus tedavisinde erkeklerde de erken boşalma ve ereksiyon sorunlarının giderilmesi için tercih edilir. Peki, Kegel egzersizleri erkeklerde ne işe yarar? Erken boşalma ve ereksiyon sorununu önler mi? İşte Kegel egzersizleri hakkında merak edilenler...

15 Aralık 2019, Pazar 17:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Kegel egzersizleri uzun süreli ereksiyon sağlar mı?

Kegel egzersizleri uzun süreli ereksiyon sağlar mı?

Kegel egzersizleri özellikle yeni doğum yapmış kadınlarda ve vajinismus tedavisinde kullanılan pelvik taban kaslarını geliştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Ancak birçok erkek mesaneyi, rektumu, kolonu, karnı ve diğer alt bölge organlarını yerinde tutan kas ve dokuların bu askısını güçlendirmek ister. Bir de erkekler için Kegel egzersizlerinin popüler başka bir yönü daha var: uzun süreli ereksiyon ve sertleşme.

Erkeklere kötü haber!

Erkeklere kötü haber!

Health South Lake Hospital'da ürolog olan Dr. Jamin Brahmbhatt, “Kegels'in ereksiyon sorunlarını iyileştirebileceğini iddia eden forumları ve blogları okudum. Ancak Kegel egzersizlerinin erkekte faydalarını gösteren hiçbir klinik kanıt yok” diyor.

Daha uzun süre yapabileceklerini düşünüyorlar

Daha uzun süre yapabileceklerini düşünüyorlar

Dr. Brahmbhatt; erkeklerin, pelvik taban kaslarını daha güçlü hale getirme çabasının belirli cinsel pozisyonların daha uzun süre yapabilmelerini düşünmelerinden kaynaklandığını, fakat genel olarak, Kegel egzersizlerinin erkeklere daha iyi veya daha güçlü bir ereksiyon sunmayacağını söylüyor. 


Erkek pelvik tabanı zaten yeterince güçlü

Erkek pelvik tabanı zaten yeterince güçlü

Dr. Brahmbhatt, Kegel egzersizlerinin cinsel anlamda işe yaramamasının nedenini çoğu erkek pelvik tabanının zaten yeterince güçlü olması olarak açıklıyor. Dr. Brahmbhatt; "Kegel egzersizi yaparak cinsel organınızı ve çevresindeki kasları daha da güçlendirmek isteseniz bile, yatak odasında fark edilir performans elde edemezsiniz. Zaten düzenli olarak spor salonuna gidip kas ve bacak çalışması yaparsanız, pelvik taban kaslarınızı çalıştırmış oluyorsunuz” diye ekliyor

Ereksiyon sorununda yaşam tarzı değişiklikleri daha etkili

Ereksiyon sorununda yaşam tarzı değişiklikleri daha etkili

Ancak, Kegel, erektil disfonksiyon (sertleşme güçlüğü) yaşayan erkekler için, seks performansı açısından bir nimet olabilir. Bir çalışmada sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanın yanında Kegel egzersizleri yapan erkeklerde gerçekleştirilen araştırmada daha iyi erektil fonksiyon elde ettikleri görüldü. Bazılarında ise sadece yaşam tarzı değişiklikleri yaptıklarında erektil disfonksiyonda azalma görüldü. Kegel rutinine konulan erkeklerin altı ay sonra, güçlendirilmiş pelvik taban kasları sayesinde sadece yüzde 40'ının normal erektil fonksiyona ulaştığı tespit edildi. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...