Kemal Kılıçdaroğlu: '9 Temmuz yeni bir tarih, yeni bir adım, yeni bir doğuştur'

Ankara’dan başladığı yürüyüşün sonuna gelen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bugün 18.00’deki Maltepe mitingiyle eylemini bitirdi. Kılıçdaroğlu, alanda yaptığı 1 saatlik konuşmasında '9 Temmuz yeni bir tarih, yeni bir adım, yeni bir doğuştur' dedi. CHP Lideri konuşmasını bitirdikten sonra sahnede eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte beyaz güvercin uçurdu. Oğlu ve gelini de alandakilere kırmızı ve beyaz karanfil attı

09 Temmuz 2017, Pazar 09:53
A A
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Maltepe'deki 'Adalet Mitingi'nde yaptığı konuşmada, "Ankara'da yürüyüşe başladığımda bir grup yurttaşımızla birlikte ilk gün 21 km'yi 10 dakikalık arayla bitirdik. Yol boyunca araç kullanıcıları, bazen korna bazen elleri ile  bizi yüreklendiren, bize destek verenlere yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Buradan şükranlarımı gönderiyorum. Bize sofrasını açan, ayranını ikram eden, çayını ikram eden, yemek gönderen, topladığı kır çiçeklerini sevgiyle bize veren, hayır dualarım sizinledir diye annelere, babalara, dedelere şükran borçluyum. Buradan onlara teşekkürlerimi gönderiyorum" diye konuştu. 

'HERKES DÜŞÜNCESİNİ ÖZGÜRCE İFADE EDEBİLECEK'


Kılıçdaroğlu, "Yol boyunca büyük bir kısmını birlikte yürüdüğümüz Harp Okulu'ndayken tutuklanan oğlu için yürüyen Veysel Amca'ya da selamlarımı, saygılarımı gönderiyorum. Ve tabii ki yolda gelirken bizi protesto eden sevgili vatandaşlarımız da vardır. Hiç ki

'DÜNYANIN EN BARIŞÇIL EYLEMİNİ YAPTIK'


"Dünyanın en barışçıl, yürüyüşünü, eylemini yaptık" diyen Kılıçdaroğlu, "Hiçki

'BABALARININ VASİYETİNİ YERİNE GETİRDİLER'


Kılıçdaroğlu, "Bir acı kaybımız oldu. Hasan Tatlı yürüyüşün başında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Ona Allah'tan rahmet diliyoruz. Ailesine yakınlarına başsağlığı diliyoruz.  İki kızı yürüyüş sırasında geldiler ve bir etaba katılarak babalarının vasiyetini yerine getirdiler" dedi. 
 

'DESTEKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM'


Kılıçdaroğlu, "Yürüyüşümüze destek veren pek çok kesim oldu. Destek açıklaması yapan siyasi partiler ve milletvekillerine bizzat katılan siyasi parti genel başkanı ve yöneticilerine, sendikalara, sanatçılara, muhtarlara, engellilere gazi ve şehit alenilerine, Ergenekon, balyoz ve kanun hükmünde kararname mağdurlarına emekli hakim ve komutanlara, taşeron işçilere, emeklilikte yaşa takılanlara, kadınlara, sivil toplum örgütlerine, meslek kuruluşlarına barolara, çiftçilere, emeklilere ve mağdur ailelere yürekten teşekkürlerimi sunuyorum verdikleri destek için" ifadelerini kullandı. 


'OLMAYAN ADALET İÇİN YÜRÜDÜK'


"Adalet yürüyüşü" nün nedenini açıklayan Kılıçdaroğlu, "Neden yürüdük? Bu sorunun cevabını da izin verirseniz vereyim. Olmayan adalet için yürüdük. Mazlumların hakkı için, hapisteki milletvekilleri, tutuklu gazeteciler için yürüdük" dedi. 

'İÇERİDESİN KARDEŞİM BİLİYORUM'


Kılıçdaroğlu, "Bugün Sözcü muhabiri Gökmen Ulu'nun doğum günü. Kendisine buradan mutlu yıllar diliyoruz. İçeridesin kardeşim biliyorum. Abilerin ile üstatların ile birlikte. Ama unutma Maltepe Meydanı burada, senin, gazetecilerin yanındadır" dedi. 

'YASAKLAYANLARI KINIYORUM'


Kılıçdaroğlu, "Üniversiteden atılan hocalar için yürüdük. KHK ile üniversite hocalarının kapının önüne konulması tam bir demokrasi ayıbıdır. Geçmişte bunu 1402'likleri hatırlarsınız sıkıyönetim dönemlerinde paşalar yapıyordu. Hitler Almanya'da yapıyordu. Şimdi Kaboğlu gibi dünya çapında bilinen önemli isimler kapının önüne konuldu ve yurt dışına çıkışları da yasaklandı. Yasaklayanları kınıyorum" diye konuştu. 

'LİNÇ EDİLEN ASKERLER İÇİN YÜRÜDÜK'


Kılıçdaroğlu, "Kamu görevlerinden atılanlar için, çocuk işçiler için, orman köylüleri için, hapisteki askeri öğrenciler, hapisteki er ve erbaşlar için yürüdük. Linç edilen askerler için yürüdük. Tek adam rejimine karşı çıktığımız için yürüdük, FETÖ'ye karşı olduğumuz için, yürüdük. 20 Temmuz darbesine karşı, olduğumuz için yürüdük" dedi. 

 


'GAZİ MECLİS'E SAHİP ÇIKTIĞIMIZ İÇİN YÜRÜDÜK'


Kılıçdaroğlu, "DEAŞ, PKK, El -Nusra ve diğer terör örgütlerine karşı olduğumuz için, gazi Meclis'e sahip çıktığımız için yürüdük. Yargı siyasetin emrine verildiği için yürüdük. Devlette liyakat sistemi olmadığı için yürüdük" dedi. 

'NURİYE VE SEMİH İÇİN YÜRÜDÜK'

Kılıçdaroğlu, "Şiddet mağduru kadınlarımız için yürüdük, onursuz bir anlaşmayla Mavi Marmara şehitlerinin hakları ellerinden alındığı için yürüdük" dedi. 

Kılıçdaroğlu, "KHK ile görevlerinden atılan, işine geri dönmek için hak arayan, hak aradığı için terörist ilan edilip hapise konulan açlık grevindeki kardeşlerimiz, Nuriye ve Semih için yürüdük. Can ve mal güvenliği olmadığı için korku iklimi nedeniyle konuşamayan iş dünyası için yürüdük" dedi. 

'AYRIM YAPILMASIN DİYE YÜRÜDÜK'

Kılıçdaroğlu, "FETÖ'nün siyasi ayağı ortaya çıksın, gerçek darbeciler yargılansın diye yürüdük, 249 şehidimiz, 2301 gazimiz için yürüdük. Şehitler ve gaziler arasında ayrım yapılamaz. Şehitler ve gaziler arasında ayrım yapıldı, ikilik yaratıldı. Ayrım yapılmasın diye yürüdük" dedi. 

'ADALET İÇİN YÜRÜDÜK'


Kılıçdaroğlu, "Özetle bu ülkede adalet için yürüdük. Adaleti getirmek için yürüdük. Takipçisi olacağız. 9 Temmuz yeniden doğuşun tarihidir. 9 Temmuz bir yürüyüşün sonu değil bir özgürlüğün, barışın, bir birlikte yaşam iradesinin ortaya konmasının başlangıcıdır" dedi.  


10 MADDELİK ADALET ÇAĞRISI YAPTI

Kemal Kılıçdaroğu 10 maddelik "Maltepe Adalet Çağrısı" nı miting alanından yaptı. İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşması ve 10 maddelik çağrısı

1. 15 Temmuz darbe girişimini bir kez daha açık ve kesin bir dille lanetliyoruz. 15 Temmuz gecesi TBMM'nin kararlı, onurlu duruşu ve halkımızın sokağa çıkarak FETÖ darbe girişimine karşı direnmesi ülkemizin anayasal ve demokratik kazanımı olmuştur. Biz buna sokağın/halkın 15 Temmuzu diyoruz. Ancak bu darbe girişiminin siyasi ayağının ortaya çıkarılması iktidar tarafından bilinçli olarak engellenmektedir. 249 şehidimizin aziz hatırası ve 2301 gazimiz için Fetullah Gülen Terör Örgütünün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır.  

2. İktidar tarafından 15 Temmuz darbe girişimi fırsat bilinerek, 20 Temmuz darbesi yapılmıştır. 20 Temmuz'da OHAL ilan edilmiş ve TBMM'nin yetkileri gasp edilmiştir. Biz buna Sarayın 15 Temmuzu diyoruz. Bir sivil darbeye dönüşen OHAL uygulamaları yasama, yargı ve yürütme gücünü tek kişide toplamıştır. OHAL derhal kaldırılmalı ve hukuk düzeni evrensel ilkelere uygun olarak yeniden tesis edilmelidir.  
 
3.Yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. Dolayısıyla demokrasinin, can ve mal güvenliğinin vazgeçilmez kuralı olan yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı sağlanmalıdır. Adil yargılanma hakkı eksiksiz bir şekilde uygulanmalıdır. “Kolektif suçö gibi insan haklarına aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir.  
 
4.Bugün, OHAL uygulamalarıyla mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik hakları ellerinden alınmıştır.  OHAL mağdurları adeta “sivil ölümeö terkedilmiştir. Mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik haklarını kısıtlayan tüm uygulamalara hukuk devletinin gereği olarak son verilmelidir. 
 
5.20 Temmuz sivil darbesinden sonra, 15 Temmuz darbe girişimiyle veya onun arkasındaki örgütle hiçbir ilişkisi bulunmayan, ama sırf Hükümete muhalif görüldüğü için bütün haklarından yoksun kılınan akademisyenler ve diğer kamu görevlileri görevlerine iade edilmelidir. Anayasa Mahkemesinin içtihatları dikkate alınarak, tutuklu milletvekilleri derhal serbest bırakılmalıdır.
 
6.150'nin üzerinde gazetecinin hapiste olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Sadece mesleklerini yaptıkları için tutuklanan gazeteciler derhal serbest bırakılmalı, medya üzerindeki tüm baskılara son verilmelidir. Düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. 
 
7 OHAL koşullarında, serbest tartışmanın yapılamadığı bir ortamda ve üstelik “devletin bütün imkânları seferber edilerekö gerçekleştirilen Anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Toplumun ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan anayasa yerine, bir kişinin beklentilerine yanıt veren bir Anayasa değişikliği Yüksek Seçim Kurulu'nun yasadışı kararıyla yürürlüğe konulmuştur. Bu bir “mühürsüz seçimdir.ö Türkiye gayrimeşru bir anayasa ile yönetilemez, yönetilmemelidir. 
 
8.Demokratik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalıdır. Din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi olan, insan haklarına dayalı demokratik, laik, sosyal hukuk devleti güçlendirilmeli, liyakat esası kamuda göreve başlama ve yükselmede esas alınmalıdır. Eğitimde laiklik ilkesinin aşındırılmasına son verilmeli ve toplumsal adaletsizliği yeniden üreten eğitim politikaları değiştirilmelidir.
 
9.Sadece hukuk alanında değil, toplumsal yaşamın bütün alanlarında yaygın bir adaletsiz düzen devam etmektedir. İşsizlik, yoksulluk, insanca yaşam ücretinden yoksunluk, örgütsüzlük, ayrımcılık, yaygın şiddet, terör gibi çok geniş bir yelpazede yaşanan toplumsal adaletsizliklerin giderilmesi için ortak irade geliştirilmelidir. Toplumsal barışımızı bozan tüm antidemokratik uygulamalara eşit yurttaşlık temelinde son verilmelidir. Toplumsal adaletsizliğin en vahim görünümlerden biri olan kadınlara karşı ayrımcılığın önüne geçilmeli, kadınların özgürlük alanları korunmalı, kadın hakları toplumsal hayatın her alanında uygulanmalıdır.
 
10.Son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülkemizin içindeki adaletsizlikleri de kökleştiren bir kısırdöngü yaratmıştır. Adalet sadece iç politikaya ve toplu

DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER:

 

17:53 Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe'de mitingin yapıldığı alana giriş yaptı

17:42 Kemal Kılıçdaroğlu miting alanına doğru son 1 kilometrelik yürüyüşüne tek başına başladı. 

17:30 Sanatçı Zülfü Livaneli, Maltepe'deki 'Adalet Mitingi'nde sahneye çıktı

17:03 - Kemal Kılıçdaroğlu yaklaşık 2,5 kilometrelik yürüyüşün ardından kısa bir mola verdi. Kılıçdaroğlu molanın ardından miting meydanına kadar yalnız yürüyüş gerçekleştirecek.

16:50 Maltepe'deki miting alanına an itibariyle yaklaşık 2 milyon kişi geldi. Yüzbinlerce kişi de alana ulaşmaya çalışıyor

16:32 Kemal Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşü dronelarla da takip ediliyor.16:25 Kemal Kılıçdaroğlu son 3 kilometrelik yürüyüş için yola çıktı16:05 Yürüyüşün son 3,5 km'lik kısmı az önce başladı. Milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri ve bir grup vatandaşın katıldığı yürüyüşün, 2 kilometre sürmesi bekleniyor. Verilecek kısa molanın ardından yürüyüşün son 1,5 km'lik kısmını ise Kemal Kılıçdaroğlu tek başına yürüyecek.


Fotoğraflarla CHP'nin Maltepe mitingi


16:00 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, miting alanında 10 maddelik manifesto okuyacak

Posta.com.tr 'Adalet Yürüyüşü'nü ve Maltepe'deki dev mitingi yerinden takip ediyor

15:38 "Adalet Mitingi" için İstanbul Maltepe sahilinde vatandaşlar toplanmaya devam ediyor


 

15:30 Meral Akşener, Twitter'dan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Adalet Yürüyüşü'yle ilgili bir kutlama mesajı yolladı.

15:15 Miting alanına girişler sürüyor. Bostancı'da toplanan yaklaşık 2 bin kişilik grup da saat 14.30'da yaklaşık 2 bin kişi, Maltepe Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. 

15:00 CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun miting alanına yürüyüş planında son dakika değişikliği yapıldı. Kılıçdaroğlu, miting alanına giden son 3 kilometreyi tek başına yürüyeceğini duyurmuştu. Ancak bu planda değişiklik yapıldı. Kılıçdaroğlu, Dragos sahilden beraberinde milletvekilleri ve bir grup yurttaşla yaklaşık 2 kilometre yürüyecek. CHP lideri alana giden son 1 kilometrelik bölümde ise tek başına devam edecek.

13:51 İstanbul Valisi Vasip Şahin 15 bin polisin mitingde görev alacağını belirterek tüm güvenlik önlemlerinin alındığını açıkladı.

12:45 Maltepe'deki miting için alana gelenler içeriye alınmaya başlandı.


MALTEPE MİTİNGE HAZIR

 

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’ bugün Maltepe’de yapılacak mitingle sona erecek. Mitingle ilgili çalışmalar son hız devam ediyor. Alanın çevresi polis bariyerleri ile çevrilirken, üzerinde ‘Adalet’ yazısı bulunan 80 metre genişliğinde 20 metre derinliğinde bir sahne kuruluyor. Mitinge gelen vatandaşların sahneyi daha iyi görebilmeleri için alanın muhtelif noktalarında 2 adet dev LED ekran ile 6 adet ses sistemi de yer alacak.


CHP İl Başkanı Cemal Canpolat özetle şunları söyledi: 

“Genel Başkanımız, pazar günü saat 17.00’de Dragos Sahil’den yaklaşık 3 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştirerek Maltepe sahilinde milyonlarla buluşacak .
İstanbul’un 958 mahallesinden Maltepe’ye araç kaldıracağız. Ulaşımla ilgili hiç ki

Adalet için bu alanda en az 1,5 milyon kişi olacak. Alana girişler saat 15.00’ten itibaren başlayacak. Alana deniz yolu dahil olmak üzere 4 farklı arama noktasından giriş yapılacak. 

Alanın en hızlı ulaşılabilir noktalarında 4 ambulans noktası hazır bulunacak. 3 ayrı noktada seyyar tuvaletler kurulurken, 2 adet bebek bakım çadırı ve yaşlı ya da hastalar için çadırlar olacak. 

1 milyon su taşıyacak soğuk hava depolu 10 adet TIR alanın çevresinde hazır bulunacak.Miting alanının içinde yapımına dün başlanan uzun tutukluk süreçleri, sağlık sorunları olup da cezaevlerinden tahliye edilmeyenlerle ilgili dev dilekçe "İlgili makama" şeklinde yazıldı. Dilekçenin yanında ise adaleti simgeleyen Themis Heykeli'nin resmi yer alıyor.

"15 BİN POLİS..."

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i karşılamak için Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne gelen İstanbul Valisi Vasip Şahin, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Şahin, “Sayın Kılıçdaroğlu Cuma gününden itibaren ilimize giriş yapmaya başladı. Bugünde akşama doğru mitingleri olacak. Miting ve yürüyüş güzergahı emniyetini sağlamak üzere 15 bin polisimizi görevlendirdik. Burada güvenlik tedbirlerini en üst seviyeye aldık. İnşallah en güzel şekilde bir miting yapılır gerçekleşir. Kazasız belasız milletimizin de katılanların da memnun olduğu bir faaliyet olarak sona erer" dedi.

SON 1 KİLOMETREYİ TEK BAŞINA YÜRÜYECEK

 

Kılıçdaroğlu’nun miting alanına yürüyüş planında ise son dakika değişikliği yapıldı. Kılıçdaroğlu, miting alanına giden son 3 kilometreyi tek başına yürüyeceğini duyurmuştu. Ancak bu planda değişiklik yapıldı. Kılıçdaroğlu, Dragos sahilden beraberinde milletvekilleri ve bir grup yurttaşla yaklaşık 2 kilometre yürüyecek. Duvar'da yer alan habere göre, Kılıçdaroğlu alana giden son 1 kilometrelik bölümde ise tek başına devam edecek.


MERAL AKŞENER'DEN KUTLAMA MESAJI

 

Meral Akşener, Twitter hesabından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Adalet Yürüyüşü için tebrik mesajı yayımladı.

Meral Akşener paylaşımında, "Sn. Kılıçdaroğlu'nu bugün tamamlayacağı 'ADALET' yürüyüşü için kutlarım. Gandhi'nin yürüyüşünce Hintliler, İngilizlerin Tuz Yasağını yıkarak, hedeflerine varmışlardı. O gün, Hintlilerin bağımsızlıklarına kavuşmaları için bir başlangıç olmuştu. Adalet yürüyüşünün nasıl bir sonuç yaratacağını ilerideki günlerde göreceğiz. Bu yürüyüşe rağmen Türk Milleti özlediği adalete kavuşamaz ise, bu yürüyüşün isabetsizliği veya başarısızlığı değil, ancak içinde bulunduğumuz durumun ne kadar vahim ve karanlık olduğunun göstergesidir" ifadelerini kullandı. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.