Kendi diş macununuzu kendiniz hazırlayın (Evde diş macunu yapımı)

Kimyasal maddelerin yol açacağı zararları bilenler, doğal ürün arayışlarına giriyor. Bu konulardan biri de diş macunu. Piyasada satılan pek çok diş macunu çeşitli kimyasallar içeriyor. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, bu durumda en doğru ve sağlıklı olanın evde kendi diş macununuzu hazırlamak olacağını söylüyor. Peki ev yapımı doğal diş macunu nasıl hazırlanır?

30 Ocak 2019, Çarşamba 12:15 Son Güncelleme:
A A

Kendi diş macununuzu yapmakla ilgili bilmeniz gereken en önemli konunun diş sağlığınıza en fazla fayda sağlayacak malzemelerin seçimi olduğunu belirten Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Sağlıklı bir ağız için evde hazırlanan macunlar kullanılabilir ama diş hassasiyeti, diş eti hastalığı, çürüğe yatkınlığı olanlar piyasada satılan özel macunları kullanırsa iyileşme hızları artacaktır” dedi.

DİŞ RAHATSIZLIKLARINDA İŞE YARAR

DİŞ RAHATSIZLIKLARINDA İŞE YARAR

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Diş macunlarının içerisinde kimyasal maddeler var ama bunların bazıları evde hazırladığımız zaman diş macununun içine ekleyemeyeceğimiz özel maddeler. Bu özel maddeler diş rahatsızlığı olan kişilerde işe yarayan maddelerdir. Örneğin, florür maddesi çürüğe yatkınlığı olan kişilerde çürük oluşumunu engelleyebiliyor veya başlangıç aşamasındaki çürüğü tamir edebiliyor.

Yine diş eti hastalığı olanlarda ona özel bir diş macunu kullanmasını tavsiye ederek diş etlerinin daha hızlı iyileşmesini sağlıyoruz. Ama bunların dışında ağzı tamamen sağlıklı olan bireyler kendi hazırladıkları diş macununu kullanabilirler" diye konuştu.

İşte evde yapabileceğiniz sağlıklı ve pratik diş macunu için ana malzemeler:

İşte evde yapabileceğiniz sağlıklı ve pratik diş macunu için ana malzemeler:

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizinde bol miktarda bulunan laurik asit; antibakteriyel, antifungal ve antiviral aktivite gösterir. Bu nedenle başta ağız olmak üzere sindirim kanalı florasının temizlenmesi ve düzenlenmesinde etkilidir. Ayrıca ağız kokusunu önler, dişleri beyazlatır. 

EZİLMİŞ KAKAO

EZİLMİŞ KAKAO

İster inanın ister inanmayın, ideal diş macunu çikolatalı diş macunu olacaktır. Çünkü kakao çekirdeğindeki bileşikler florürden daha iyi bir şekilde çürümeyi engeller.

BENTONİT KİLİ

BENTONİT KİLİ

Mineraller bakımından zengin, çok aşındırıcı olmayan doğal bir parlatıcıdır. Aynı zamanda alkalidir, bu nedenle ağızdaki asidi azaltmaya yardımcı olur. 

KSİLİTOL

KSİLİTOL

Ağızdaki boşluğa neden olan bakterileri azaltma kabiliyeti vardır. Tatlandırıcı olduğu için fazla eklemeyin.

KABARTMA TOZU

KABARTMA TOZU

Yediğimiz besinler sayesinde dişlerimiz ve ağzımız sürekli asit altındadır. Bu asitlerin nötralize edilmesi ve dişleri çürümekten korumak için uygun pH'ı ağızda tutmak için esastır. Kabartma tozu pH 9 ila 11 (alkali) değerine sahiptir, bu yönüyle asitleri nötralize etmeye yardımcı olur.

MALZEMELER

MALZEMELER

4 yemek kaşığı soğuk preslenmiş organik Hindistan cevizi yağı


4 yemek kaşığı bentonit kili 


1/2 çay kaşığı kabartma tozu


2 yemek kaşığı ksilitol


2 kapsül FOS probiyotikler (Fruktooligosakkaritler)


2 kapsül spor tabanlı probiyotik 


1/2 çay kaşığı kakao tozu


1/2 çay kaşığı zencefil tozu


1/2 çay kaşığı tarçın


1/2 çay kaşığı E vitamini yağı


4 yemek kaşığı distile veya filtrelenmiş su 

HAZIRLANIŞI

HAZIRLANIŞI

1. Küçük bir tencerede Hindistan cevizi yağını, eriyene kadar yaklaşık 1-2 dakika düşük ateşte ısıtın.


2. Bir mutfak robotuna bentonit kili, kabartma tozu, ksilitol, FOS, probiyotik, kakao, zencefil ve tarçın ekleyerek yüksek hızlı ayarda, tüm tozlar eşit bir şekilde karışana kadar 10-15 saniye karıştırın. 


3. Tozların yerleşmesini sağlamak için açmadan önce birkaç dakika bekleyin. Ardından bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını dökün. Tekrar 10-15 saniye karıştırın, karışım ufalanacaktır. Tahta bir kaşığın küçük ucunu alın (bir çubuk veya küçük bir spatula da işe yarar) ve tüm tozun yağla birleştiğinden emin olun.


4. E vitamini ve kalan Hindistan cevizi yağı ekleyin ve 10-15 saniye daha karıştırın. Bu noktada karışım akıcı olacak. Yine tüm tozun dahil edildiğinden emin olmak için tahta kaşık ucunu karıştırıcının kenarı boyunca gezdirin. Pürüzsüz ve kremsi bir doku oluşturmak için gerekirse tekrar karıştırın.


5. Karıştırıcı çalışırken suyu yavaşça ekleyin ve en az 30 saniye iyice karışana kadar karıştırın.


6. Toksik olmayan, yeniden doldurulabilir sıkma tüpüne aktarın.

Hazırlık süresi: 5 dakika


Pişirme zamanı: 10 dakika


Porsiyon: 4 kişilik bir aile için 5-7 gün

KULLANIMI VE SAKLAMA İPUÇLARI

KULLANIMI VE SAKLAMA İPUÇLARI

Diş macununun yarısını oda sıcaklığında, yarısını ise tazelik açısından daha sonra kullanmak üzere buzdolabında saklayın. 7-10 gün içinde tüketin. En iyi oral hijyen için günde iki kez bir çay kaşığı şeklinde diş fırçanıza sıkın.

Sıradaki haber yükleniyor...