Kenelere dikkat! KKKA için tehlikeli dönem başladı

Kenelere dikkat! KKKA için tehlikeli dönem başladı

Baharın gelmesiyle ortaya çıkan kenelerin ekim ayına kadar görülebileceğine dair uyarıda bulunan KLİMİK Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Önder Ergönül "Kırım Kongo için riskli döneme girdik. Vatandaşlarımız dikkatli olmalı ama salgın olmayan bölgedeki insanların gereksiz paniğe kapılmaması gerekiyor" dedi

02 Nisan 2018, Pazartesi 10:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
KKKA’nın (Kanamalı Kırım Kongo Ateşi) 2002’de ilk kez görüldüğü Türkiye’de 15 yılda 10 binin üzerinde vaka olduğunu ve 500 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Önder Ergönül, "Geçen sene 340 vaka görüldü. Bu yıl yaptığımız matematiksel tespitlere göre 300 civarında vaka bekliyoruz" diye konuştu.

 "10 bin vaka, bu dünyadaki en yüksek rakamdır. Bu vakaların tümünün laboratuvar tanısı kesinleşmiştir ve böyle bir kayıt sistemi hiçbir ülkede yok. Türkiye’de vaka sayıları azalmaya başladı" diyen Prof. Dr. Önder Ergönül, hastalık süresinin toplam 10 gün olduğunu ve erken başvurulduğunda tedavi edildiğini anlattı.

35 ÜLKEDE GÖRÜLÜYOR       

Prof.Dr. Önder Ergönül, özelikle İç Anadolu’nun kuzeyi, Karadeniz’in güney kesimlerinde vatandaşların kene tutulmasına karşı dikkatli olması ve uzun kollu giysiler giyerek vücutlarını kontrol etmesi gerektiğini belirtti.

Erken tanının tedavi imkanı sağladığını bildiren Prof.Dr. Önder Ergönül, "Kırım Kongo için riskli döneme girdik. Vatandaşlarımız dikkatli olmalı ama salgın olmayan bölgedeki insanların gereksiz paniğe kapılmaması gerekiyor. İstanbul’u düşünün, bugüne kadar KKKA vakası görülmemiştir. Virüs taşıyan kene yoktur" dedi.

EBOLAYA ÇOK BENZEYEN BİR HASTALIK

Hastalık belirtisi bulunanlara hiç vakit kaybetmeden hastaneye başvurmalarını öneren Prof.Dr. Önder Ergönül sözlerini şöyle tamamladı:

"Erken tanı konulursa tedavi etmek kolay. Bunun tıpkı gripte olduğu gibi virüs ilacı var. Erken safhada ilacı kullanmak gerekiyor. Türkiye'den önce hastalığın ölüm oranı Çin'de yüzde 80'di. Türkiye deneyim kazandıktan sonra yüzde 5'e düştü. Bu durum Türkiye'deki sağlık hizmetinin başarısını gösteriyor. Benzeri Ebola için geçerli. Ebolaya çok benzeyen bir hastalık, kuzeni diyebiliriz. Ebolanın ölüm oranı yüzde 90 iken Afrika'da, Amerika'da sağlık çalışanlarında görülmüştü ve yüzde 10'a düştü oran çünkü verilen hizmetle de çok yakından ilişkili. Hizmetin geri kaldığı bölgelerde ölüm oranı yüksek."


       

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ağız kokusunun az bilinen 7 nedeni