Kepek nasıl geçer? Kepek problemini bitirecek 7 doğal tedavi yöntemi

En sık rastlanan saç derisi problemlerinden biri kepek. Birçok insan kepekle mücadele etmenin yollarını arıyor. Kepek saç dökülmesine neden olabileceği gibi, öz güvenimizi de olumsuz etkileyebiliyor. Peki kepeği tedavi etmek için ne yapacağız? Elbette doğal ürünlere başvuracağız. İşte kepek problemini çözecek 7 doğal evde tedavi yöntemi...

02 Mayıs 2021, Pazar 11:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- ÇAY AĞACI YAĞI

1- ÇAY AĞACI YAĞI

Şampuanınıza ekleyeceğiniz küçük bir miktar çay ağacı yağı bile kepek probleminizi büyük ölçüde bitirebilir. Kepek söz konusu olduğunda çay ağacı yağı, antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde anında etki sağlayabiliyor.

Şampuanınızın içine 8-10 damla çay ağacı yağı ekleyin. Saçınızı normal bir şekilde şampuanladıktan sonra birkaç dakika bekleyin, ardından iyice durulayın.

2- ELMA SİRKESİ

2- ELMA SİRKESİ

Elma sirkesinin antigfungal özellikleri, kepeğe neden olan kaşıntılı ve kuru saç derisini tedavi edebilir. Bunun için elma sirkesi ile biraz suyu karıştırın. Saçınızı yıkayın ve ıslakken saçınıza masaj yaparak uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın.

3- HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

3- HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı, kepeği tedavi etmeye yardımcı olan antifungal özelliklere sahip. Ayrıca laurik, kaprilik ve kaprik asit içerir ve hasarlı saçların beslenmesini sağlar. Saçınızın uzunluğuna göre bir kapta Hindistan cevizi yağını ısıtın. Saç derinize ve saç boylarınıza 5 dakika boyunca masaj yaparak sürün. Bir gece saçınızda bırakın. Sabah şampuanla yıkayın.

4- HAM BAL

4- HAM BAL

A, B, C, D, E ve B-kompleksi gibi vitaminler sağlayan bal, saçın nemli kalmasını sağlar. Saçınızı ıslatın ve balı biraz suyla seyreltin. 3-5 dakika boyunca saç derinize sürün ve birkaç saat bekletin. Ardından suyla durulayın.

5- KARBONAT

5- KARBONAT

Karbonatın çeşitli enfeksiyonlara faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Şampuanınıza kaliteli karbonat ekleyin ve normalde yaptığınız gibi kullanın.

Ayrıca elma sirkesi ve kabartma tozu kombinasyonunu birlikte kullanabilirsiniz. İki ürünü karıştırın, saç derinize uygulayın ve durulayın.

Ya da kabartma tozu ve gül yağı karışımı yapın, saç derinize uygulayın, 2-3 dakika bekletin ve ardından soğuk suyla durulayın.

Karbonatı doğrudan cilt üzerinde kullanmayın, her zaman yan ürünlerle kullanın.

6- NEEM YAPRAĞI ÖZÜ

6- NEEM YAPRAĞI ÖZÜ

Azadirachta indica olarak da bilinen Neem, Hindistan'da yüzlerce yıldır antibakteriyel, antifungal ve doğal temizleyici olarak kabul ediliyor. Neem özleri, insan vücudundan her türlü istenmeyen patojeni ve dermofiti uzaklaştıracak kadar güçlü.

Neem yapraklarını birkaç dakika suda kaynatın.

Saç derinize parmaklarınızla yavaşça masaj yaparak uygulayın. Saç derisini tahriş edebileceğinden kafa derinizde konsantre neem özü kullanmayın.

7- LİMON

7- LİMON

Saç derisinin pH'ını dengeleyen limon, fazla yağdan kurtulmaya da yardımcı olur. Bunun için saç derinize limon suyu sürmeniz yeterli. 35-40 dakika saçınızda tutun, ardından suyla durulayın. Limon-bal, limon-su kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erkek cildi nasıl bir bakım ister?