Kepek neden olur? Saçınızdaki kepek sağlığınız hakkında ne söylüyor?

Saçlarınızdaki kepek sadece bir güzellik sorunu değil, aynı zamanda sağlık sorunudur. Uzmanlar, kepek türlerinin farklı hastalıkların işaretçisi olabileceği konusunda uyarıyor. Örneğin, küçük miktar kepek ve biraz saç dökülmesi vitamin eksikliğinin habercisi olabilir. Kaşıntılı olmayan pul pul dökülme ise güneş ya da sıcak su nedeniyle yaşadığınız bir yanık olabilir. /ÖZEL

22 Ekim 2021, Cuma 13:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ÇOĞU ZAMAN GÖRMEZDEN GELİNİYOR

ÇOĞU ZAMAN GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Kepek problemi çoğu zaman görmezden geldiğimiz kozmetik bir problem olarak algılıyoruz. Oysa ki derinine indiğimizde kepek aslında bazı sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Dailymail’e konuşan dermatolog Dr. Eva Melegh, küçükten büyüğe, yağlıdan kuru ve kaşıntılı olanlara kadar farklı kepek türlerinin ne anlama geldiğini açıkladı. 

KÜÇÜK KURU AMA KAŞINTISIZ BEYAZ PULLAR

KÜÇÜK KURU AMA KAŞINTISIZ BEYAZ PULLAR

Kaşıntısız kuru beyaz pulların nedeni genellikle saç derisinin yanmasından kaynaklanır. Eğer ince saçınız varsa ve sıcak suyla duş alıyorsanız bu mümkün. Bazen güneş de saç derisini yakabilir. 

BÜYÜK YAĞLI PULLAR ŞEKLİNDEYSE

BÜYÜK YAĞLI PULLAR ŞEKLİNDEYSE

Saçınızdaki kepek büyük ve yağlı pullanma şeklindeyse saç derisi mantarı olabilir. Kepeğin temel nedeni Malassezia globose olarak adlandırılan bir mantardır. Bu mantar saçımızdaki ve derimizdeki yağdan beslenir ve cildimizde iritasyona neden olan oleik asit üretir. 

KÜÇÜK KURU VE KAŞINTILI BEYAZ PULLAR

KÜÇÜK KURU VE KAŞINTILI BEYAZ PULLAR

Bu tür kepeğin nedeni genellikle saç derisi alerjisi olur. Kuru, kaşıntılı ve küçük beyaz pullar, her yıkamadan sonra daha kötüleşebilir. Bazı şampuanların içinde bulunan MITT (Methylisothiazolinone) alerjiye neden olabilir. 

ENFEKSİYONLU SAÇ DERİSİNDE SARI PULLAR

ENFEKSİYONLU SAÇ DERİSİNDE SARI PULLAR

Saç deriniz enfeksiyonluysa ve kepek rengi sarıyla bunun genellikle nedeni egzama olur. Saç derisinin bariyerinin zarar görmesi, neminin azalması ve sonrasında saç foliküllerindeki yağın bakteriyel enfeksiyon oluşturması, sarı kepeğe neden olur. 

SAÇ DÖKÜLMESİNE EŞLİK EDEN KÜÇÜK BEYAZ PULLAR

SAÇ DÖKÜLMESİNE EŞLİK EDEN KÜÇÜK BEYAZ PULLAR

Küçük beyaz pullu kepeğe bir de saç dökülmesi eşlik ediyorsa, bunun nedeni genellikle vitamin eksikliğidir. Demir, bakır ve çinko eksikliğinin yanında yağ asitlerinin eksikliği, düşük kalorili kilo verme diyetleri nedeniyle yaşanır ve saç dökülmesinin yanında kepekle sonuçlanır. 

GÜMÜŞ RENGİ PULLARA EŞLİK EDEN GRİ VE KIRMIZI LEKELER

GÜMÜŞ RENGİ PULLARA EŞLİK EDEN GRİ VE KIRMIZI LEKELER

Saç derinizde kırmızı ve gri lekelenmeler varsa ve gümüş renkli kepeğiniz varsa, sedef hastalığından muzdarip olabilirsiniz. Saç derisindeki sedef hastalığı çoğunlukla normal kepekle karıştırılır. Nedeni ise deri hücresi üretiminin artmasıdır. 

YAĞLI KÜÇÜK PULLAR VE SAÇ DERİSİNDE AKNE

YAĞLI KÜÇÜK PULLAR VE SAÇ DERİSİNDE AKNE

Saç derinizde akne varsa ve yağlı küçük kepekler döküyorsanız kıl kökü iltihabı (folikülit) sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Yağlı, küçük sarı veya kristal pullar, saç kıllarınızın iltihaplanmasının göstergesidir. Saç derisindeki foliküllerin yağ ile tıkanması ve ölü hücreler akneye neden olur ve enfeksiyon yaratır. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pirinç unu maskesi cildiniz için gerçekten iyi mi? Pirinç unu cilde sürülür mü?