Kerbela'nın 1375. yılı

HZ. Muhammed'in torunu İmam Hüseyin ve beraberindeki 71 kişinin Kerbela'da öldürülmesinin 375'nci yıl dönümü nedeniyle Türkiye'nin çeşitli kentlerinde matem etkinlikleri düzenleniyor

03 Kasım 2014, Pazartesi 14:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

"HZ. Muhammed\'in torunu İmam Hüseyin ve beraberindeki 71 kişinin Kerbela\'da öldürülmesinin bin 375\'nci yıl dönümü nedeniyle Halkalı\'da "Geleneksel Aşura Matem Merasimi" düzenlendi.

Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi'nde yapılan anma etkinliğine binlerce kişi katıldı. Kadın ve çocukların kollarına taktıkları zincirler dikkatleri çekti.

"Anma etkinliği nedeniyle sabah saatlerinde binlerce kişi Halkalı\'da bulunan Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi\'ne toplandı. Etkinliğe katılanlar polis kontrolünün ardından içeriye alındı. Burada tekbir getiren katılımcılar "Lebbeyk Ya Hüseyin" şeklinde bağırdı.

"Etkinlikte konuşan Türkiye Caferileri Genel Başkanı Selahattin özgündüz, Caferi toplumunun bazı kesimler tarafından yanlış tanıtıldığını öne sürerek, "Biz taşa tapanlar değiliz. Biz Allah\'tan başka kimseye tapmıyoruz. \'Allah\'tan başka ilah yoktur\' diyenlerdeniz" dedi. Şiddete karşı olduklarını belirten Selahattin özgündüz, "Adam öldürmek için mazeret uydurmakta ne var ki. Ama İslam dini kimseye bu hakkı tanımamıştır. çocuk kafası kesenlerle değil meshepdaş, dindaş olmak, onlarla töredaş ve küredaş olmaktan utanç duyuyorum. Muhtaç olduğumuz en önemli şey birliktir" diye konuştu.

Kadın ve çocukların kollarına taktıkları zincirler dikkatleri çekti. Anma etkinliği nedeniyle polis çevrede güvenlik önlemi aldı.

İstanbul, Iğdır, Kars başta olmak üzere bir çok kentte, Hazreti Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilişinin 1375. yıl dönümü nedeniyle anma merasimi düzenlendi.

Fotoğraf Irak'tan... Hazreti Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilişinin 1375. yıl dönümü nedeniyle anma merasimi sırasında bir Iraklı böyle objektife takılıyor

Iğdır'da, Hazreti Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilişinin 1375. yıl dönümü nedeniyle anma merasimi sırasında çekilen bir fotoğraf

Iğdır'da, Hazreti Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilişinin 1375. yıl dönümü nedeniyle anma merasimi sırasında çekilen bir kare

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs salgınında belirtiler değişti