Kılıçdaroğlu: 'Bu sürerse örtülü faşizm ortaya çıkar'

Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin vergi denetimleri ve cezalarla Doğan Yayın Holding'e baskı kurduğunu söyledi

09 Eylül 2009, Çarşamba 15:48
A A
Kılıçdaroğlu: 'Bu sürerse örtülü faşizm ortaya çıkar'

CHP Grup Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, aynı partili Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan'ı makamında ziyaret etti.Kılıçdaroğlu'na İzmir'in Kemalpaşa Belediye Başkanı CHP'li Rıdvan Karakayalı da eşlik etti. Türkiye'de örtülü faşizmin adım adım uygulandığını iddia eden Kılıçdaroğlu, “Yurttaşın objektif bilgi alması, bilgilenmesi, günümüzde medya araçlarıyla oluyor. Medya üzerine baskı kurup kendilerine yönelik iyi haberleri çıkmasını sağlamak, iktidar aleyhine yazı yazıldığı ve yorum yapıldığı zaman baskı kurmak demokrasilerde alışkın olunan bir uygulama değil” dedi.

AK Parti hükümetiyle beraber medya üzerine çok ciddi baskı kurulduğunu, özellikle AK Parti haberlerini objektif veren, sağlıklı eleştiri getiren medya grupları üzerine hükümetin denetim yolunu kullandığını anlatan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Devletin gücünü kullanarak ciddi baskı uyguladığını görüyoruz. Demokrasinin sağlıklı gelişmesi açısından son derece tehlikeli bir süreç. Bu süreç eğer böyle devam ederse Türkiye'nin örtülü faşizmle karşı karşıya olduğu ortaya çıkar. AKP Hükümeti zaman zaman medya üzerine baskıyı, sözlü olarak kuruyordu. Sözlü olarak kurulan bu baskı bugün eyleme dönüştü. Ben de eski bir denetimci olarak denetimin zaman zaman olağan olarak yapıldığını biliyorum. Sektör incelemesi dediğimiz bir kavram vardır. Haksız rekabete yol açmamak açısından aynı faaliyeti yürüten iş adamları toplu olarak incelenirler. Bugün denetimin özellikle Doğan Grubu'na yapıldığını biliyoruz. Üstelik 5 yıllık denetim yapılıyor. Bu yaklaşımla doğrudan doğruya Doğan Grubu üzerine doğrudan ve baskın olarak denetim ortaya çıkıyor. Doğan Grubu dışında medya gruplarının bizim itiraz ettiğimiz gibi onların da itiraz etmesi gerekiyor. Bugün Doğan Grubu üzerine kurulan baskının yarın diğer gruplar üzerine kurulmayacağı hiç kimse garanti edemez. AKP adım adım kararlılıkla gitmektedir.”

Doğan Grubu üzerine bugün artık baskı kurulduğunu anlatan Kemal kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Bugün o baskı kuruldu; yarın başka gruplar üzerine kurulacaktır. Bunun en iyi örneği AKP Hükümeti ile dile getirilen yandaş medya kavramıdır. Hiçbir iktidar döneminde yandaş medya kavramı yoktur; ama bugün var. AKP'nin beslediği, barındırdığı sırtını sıvazladığı onun her söylendiğinin doğru olarak algılandığı bir medya var. Bu medya yurttaşın bilgi edinme kavramının yurttaşın elinden alınmasına yol açıyor. Son derece tehlikeli örtülü faşizme yol açan, baskının geniş halk kitleleri tarafından duyulmamasına yol açan bir yöntemdir. Bu yöntem tehlikelidir.” Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan ise 9 Eylül'ün İzmir için çok özel bir gün olduğunu hatırlatarak “9 Eylül İzmir'in kurtuluşu, Türkiye'nin kurtuluşu, ulu önderin hedefleriyle birlikte Türkiye'nin temelini attığı en önemli gün. Bir cadı avı içerisindeyiz. Mc Carthey cadı avı gibi bir süreci yaşıyoruz ama bu tür avlarda avcılar karşısındakini avladığını düşünür. Aslında tuzağa düşen haksız, acımasızlığı yapan kişiler olur. Bunun böyle değerlendirilmesinin doğru olduğunu düşünüyorum.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.