Kılıçdaroğlu: 'Hükümet iki yüzlü'

Kemal Kılıçdaroğlu İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde konuştu

08 Eylül 2009, Salı 16:22
A A

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'nin demokratik açılım için TBMM'de gizli oturum istemesinin çelişki ve iki yüzlülük olduğunu öne sürerek, “Siz bireysel özgürlükleri genişletecekseniz, halka özgürlük getirecekseniz, demokrasinin gelişimiyle terörü sonlandıracaksanız o zaman parlamentoda neden gizli oturum yapıyorsunuz? Çıkın yurttaşın karşısına ‘şu önlemleri getireceğiz’ deyin bitsin. Ama maalesef AKP'nin demokrasi anlayışı bu” dedi.

CHP Grup Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, kurtuluş şenlikleri nedeniyle gelidği Kemalpaşa'da partisinin ilçe başkanlığını ve belediyeyi ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin demokratik açılım için TBMM'de gizli oturum istemesinin çelişki ve ikiyüzlülük olduğunu öne sürerek, şöyle konuştu:
“Siz demokratik açılımdan söz ediyorsunuz hak ve özgürlüklerin genişletilmesini istiyorsunuz ama ‘bunların görüşülmesinin yeri meclistir’ mecliste gizli oturumda görüşeceğiz’ diyorsunuz. Düşünün bireysel özgürlük getiriyorsunuz, demokrasi getirdiğinizi iddia ediyorsunuz ama ‘bunları halktan gizli parlamentonun gizli oturumda konuşacağız’ diyorsunuz. Tam bir çelişki. Demokratik açıdan çelişki. Hükümetin iki yüzlülüğünü bundan daha iyi sergileyen başka bir olay olamaz. Demokratik açılım diye 1.5 aydır hemen hemen herkes konuştu, bütün köşe yazarları yazılar yazdılar. Şu ana kadar AKP'den bir tek öneri gelmedi. Hiç öneri yok. Öyle anlaşılıyor ki önerilerini parlamentoda gizli oylamayla ve halktan gizli yapacaklar. Bunu akılla mantıkla bağdaştırmak mümkün değil. AKP'nin demokrasi anlayışı da bu. Siz bireysel özgürlükleri genişletecekseniz, halka özgürlük getirecekseniz, demokrasinin gelişimiyle terörü sonlandıracaksanız o zaman parlamentoda neden gizli oturum yapıyorsunuz. Çıkın yurttaşın karşısına ‘şu önlemleri getireceğiz’ deyin bitsin. Ama maalesef AKP'nin demokrasi anlayışı bu. AKP kendi tutarsızlığını sürdürüyor. Bir açmaza girdiğini o da fark etti. Bir açılım getireceğiz dedi ama açılımın ne olduğunu kimse bilmiyor. Hatta AKP'nin kurmayları da bilmiyor. Grup başkan vekilleri, genel başkan yardımcıları kapalı kapılar ardında ne konuşuyorlar? Hangi önerileri getirmek istiyorlar, bilmiyoruz. Yapılan bazı hazırlıklar var ki kamuoyundan gizli parlamentonun gündemine kapalı oturumda getirmek istiyorlar.”

ALINTERİYLE BU SERVET BİRİKMEZ

CHP Grup Başkan Vekili Kılıçdaroğlu, Kemalpaşa Belediyesi Meclis Salonu'nda vatandaşlarla sohbet etti. Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın servetini eleştirerek, “İstanbul'a Trabzon'dan gelip Rize'den gelip ayakkabı alacak parası olmayan birisi, 25-30 yıl içinde dünyanın en zengin başbakanlarından biri olursa o zaman millet ‘bi dakka ya! Nasıl oluyor? Bu iş alınteriyle olmaz, bu kadar servet alınteriyle birikmez’ demeli. Onu bilmesi lazım. Siz de çalışıyorsunuz. 30- 40 yıldır çalışan emlekli oluyor. Emekli olup da bir ev alamayan kiralarda oturanlar var” dedi.

Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.