Kılıçdaroğlu Meclis'te gece yapılacak törene katılmayacak

Kılıçdaroğlu Meclis'te gece yapılacak törene katılmayacak

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te gece gerçekleştirilecek törendeki konuşma bölümü kaldırıldığı için, Meclis'teki törene katılmama kararı aldı

15 Temmuz 2017, Cumartesi 14:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Bu gece yapılacak anma töreninde de daha önceden tüm liderlerin konuşma yapması planlanmıştı.
 

PROGRAMI MECLİS BAŞKANI AÇIKLADI


Ancak Meclis Başkanı İsmail Kahraman oturumu kapatmadan önce gece sadece kendisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşma yapacağını açıkladı.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan flaş bir karar geldi.
 

KILIÇDAROĞLU KATILMIYOR


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te gece gerçekleştirilecek törendeki konuşma bölümü kaldırıldığı için, Meclis'teki törene katılmama kararı aldı.
 

KARAR NASIL ALINDI?


CNN Türk'ten Ünal Kaya'nın edindiği bilgilere göre Meclis'teki özel oturumun ardından CHP parti grubu olağanüstü toplandı. Toplantıda program değişikliğinden ötürü gece gerçekleştirilecek etkinliğe katılmama kararı alındı. Buna gerekçe olarak da "Daha önce davet edilmemiştik. Bizim tepkimiz sonrası davet geldi. Şimdi de bizi konuşturmak istemiyorlar." gösterildi.


BÜLENT TEZCAN'DAN AÇIKLAMA


CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, program değişikliğiyle ilgili Meclis’te basın toplantısı yaptı. Ellindeki 3 farklı davetiyeyi gösteren Tezcan şunları söyledi:

“Elimde 3 davetiye var. İlki 6 Temmuz tarihli. Burada sadece Meclis’te özel oturumunu içeriyor. Sonra basından 2. programı öğrendik. Gece 02.32’de cumhurbaşkanı, meclis başkanı, başbakan ve MHP genel başkanı konuşması öngörülüyordu. ‘Meclis’te 2 partiyi dışarıda bırakan bir program olmaz’ dedik. Ardından 13 Temmuz’da 3. bir program gönderildi. Bu programda Meclis’te bulunan siyasi parti başkanlarının konuşması da yer alıyordu. Biz de bu programa katılacağımızı açıkladık. Bugün Meclis Başkanı yeni bir açıklama yaptı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve kendisinin konuşma yapacağını söyledi. 14.45 itibariyle yeni bir program geldi.”
 

‘SARAY’DAN TALİMATLA PROGRAM DEĞİŞTİ’


Program değişikliğiyle ilgili TBMM Başkanını eleştiren Tezcan şöyle devam etti, “TBMM başkanı nezaketsiz ve beceriksiz bir tutum içindedir. Demek ki söylediğini 40 kez düşünmek lazım. Nereden talimatla bu programları yaptığını düşünüp ona göre karar almak gerek. Saray’dan aldığı talimatla bu programı değiştirmiştir. Muhtemel ki genel başkanın konuşmasının ardından azarlandı ve programı değiştirdi. CHP Genel Başkanı’nın konuşmasından korkmuşlardır. Darbenin siyasi ayağının ortaya çıkarılmasından korkmuşlardır. Bir kez daha ortaya çıkmıştır ki halkın 15 Temmuz’u ile sarayın 15 Temmuz’u farklıdır. Ne yazık ki 15 Temmuz anmasını sarayın 15 Temmuz’u olarak halkın hafızasına kazımaya çalışıyorlar.”
 

‘FİGÜRAN OLMAYACAĞIZ’


“Sayın genel başkanımızın konuşmasından korkulup acelacele, nezaketsiz şekilde ve beceriksizce yapılan bu program değişikliğinden sonra bu gece Meclis’te yapılacak toplantıya Genel Başkanımız katılmayacaktır” diyen Tezcan şöyle devam etti, “Belli ki bizim bu programlarda yer alıp gerçeği ifade etmemizden korkuyorlar. Bu programları sadece Saray’ın 15 Temmuzu anlayışı içinde inşa etmek istiyorlar. Biz bunun figüranı olmayacağız. Konuşma yapamayacağımız, gerçeği anlatamayacağımız bir zeminde olmayı doğru bulmuyoruz.”


BAŞBAKAN'A YANIT


Tezcan, Başbakan Binali Yıldırım’ın “CHP 5 kez karar değiştiriyor” sözlerine de, “Sayın başbakanın gelişmelerden haberi yok ya da böyle söylemeyi uygun buluyor. 5 kez karar değiştiren CHP değil TBMM başkanıdır” dedi.

 
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 81 il valiliğine yeni corona virüs genelgesi gönderildi