Kılıçdaroğlu Meclis'teki 2017 bütçe görüşmelerinde konuştu

Kılıçdaroğlu Meclis'teki 2017 bütçe görüşmelerinde konuştu

2017 Yılı Bütçe Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı'nın görüşmeleri, TBMM Genel Kurulunda başladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşma yaptı

05 Aralık 2016, Pazartesi 13:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satır başları:

15 Temmuz gecesi 4 partinin milletvekilleri de sabaha kadar Meclis'te bekledi. Saraya davet gelince biz gittik. Orada da söyledim. 15 Temmuz'da gece bildiri imzalayan 4 parti temsilcileri de oraya davet etmeliydi. Bunu Saray'da da söyledim.

Ne yargı bağımsızlığı kardeşim. Kimse birbirimizi kandırmasın! 

Bir demokrasi üzerindeki her türlü vesayetin kaldırılması gerektiğine inanıyoruz. 16 Temmuz'da gelip bir konuşma yaptım. Ne söylüyorum; madem ki milletin takdiriyle buraya geldik, madem ki milli irade çok değerlidir. Demokrasi üzerindeki vesayete makamı ve mevkisi ne olursa olsun kimseye izin verilemez dedim. Herkes anayasal sınırları çerçevesinde hareket etmeli. 

Arkamda Bakanlar Kurulu var. Her bir bakanın davulu vardır ama ses çıkaracak tokmağı kimse kusura bakmasın saraydadır. Bu olmaz, bunu kabul etmeyiz. Yürütme organının iradesine kimse gölge düşüremez. 

Koltuğuna sahip çıkmayan Türkiye'ye sahip çıkamaz. Bakanların ve sayın Cumhurbaşkanının kendi yetki alanları içinde görev yapmaları lazım. 

Hele hele bir ülkede bakanlar konu mankeni konumuna düşürülüyorsa orada bir sorun var demektir. Demokrasiyi güçlendirmek için ne gerekiyorsa ona destek vereceğiz dedik. Bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Halktan daha büyük güç yoktur, ona inanıyoruz, ona güveniyoruz. 

OHAL'le ilgili yasaya biz hatır dedik ve çıktı. Hukukun üstünlüğü dediğimiz bir kavram var. Üstünlerin hukuku değil! 

Hukukun içinde birisi suç işlerse adalete teslim edeceksiniz. Bir işkenceler yapıldı! Türkiye'nin dünyaya rezil edilmesine kimin hakkı var! Bu fotoğrafları Anadolu Ajansı servis etti. Bir hükümet işkenceyi savunursa, orada Türkiye'nin saygınlığına derin bir gölge düşürür. Bu ülkenin saygınlığına en derin gölge düşüren hükümettir arkamdaki hükümet.

Hali Çevik, BM'ye bir dilekçe veriyor. Orada 13 maddelik bir sözleşme var. Bizde darbe girişimi oldu, biz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 13 maddesine çekince koyuyoruz dedik. 

Bir madde diyor ki: Tutulanlara insani ölçüde davranmak. Hükümet diyor ki ben tutulanlara insanca muamele yapmayacağım. Bir hükümet nasıl oluyor da tutulanlara işkence yapacağım diyor! Bu benim ağırıma gidiyor!

14. maddeye adil yargılama maddelerine de çekince koyuyoruz. Uygulamalar da bu çerçevede yürüdü gitti. Hükümet dedi ki 'Terör örgütü öyle bir örgüttü ki bizi bile kandırdılar. Vallahi de billahi de haberimiz yoktu' diyebilirler. Bunların tamamından haberleri vardı. 

Devletin istihbarat örgütleri, ordu güçleri diyor ki 'Ey siyasiler bu örgüt böyledir'. Sonra ne oluyor peki, Orada cemaatin himmet parası topladığı da ifade ediliyor. VE hükümetin önlem alması için karar alınıyor. Olay 2007 yılında medyaya yansıyor. Dönemin hükümeti diyor ki o karar bizim için yok hükmündedir. Devletin istihbarat örgütüne güvenmiyorsun, FETÖ üyesine güveniyorsun. Sonra da diyorsun ki 'Beni kandırdı!' Sorumlusu kimdir diye soruyoruz. Bu olayın sorumlusu kim? ank Asya'ya para yatıran mı bu işin sorumlusu! Yoksa onlara bütün bu fırsatları, devletin uyarılarına rağmen, Türkiye'yi adım adım darbeye hazırlayan kim? Siyaset kurumu derken 2 temel örnek vermek isterim.

MEHMET DİŞLİ MESELESİ

Birincisi Mehmet Dişli! Akıncılar Üssü'nde darbeyi yönetir. Mehmet Dişli'yi Genelkurmay'ın karargahına getirirler, kıta hizmetini tamamlamadan. Zaman gelir 2015. Dişli terfi eder Tüm General olur. Yine kıta hizmeti lazım ama ona da bir formül bulunur. Ve Mehmet Dişli kıtaya gitmeden yine Genelkurmay karargahında kaldır. FETÖ'nün asıl sorumlusu Mehmet Dişli'yi orada tutan mı yoksa Bank Asya'ya para yatıranlar mı?

Çocuğunu cemaatin yurduna gönderenler mi suçlu, yoksa YAŞ'ta FETÖ'cülerin ihracını engelleyenler mi suçlu! Hükümeti uyardık! Hiç birisine uymadı! Hiç birisini dikkate almadı! Sorumlu bu arkada gördüğünüz hükümettir ve daha önceki hükümetlerdir!
 

15 TEMMUZ'UN SİYASİ SORUMLUSU KİM?


Ömer Dinçer'in bir kitabı bu. Başbakanlık Müsteşarı olarak da bir dönem kendisi görev yaptı.

Yeri geldiğinde mangalda kül bırakmıyorsunuz! Peki ülkeyi adım adım darbeye götürenlerden hesap sormayacak mısınız? Bütün operasyonlar intikam duygusuyla yapılıyor! Bir polisin eşi anlatıyor. Valilik yazı yazıyor. Özel sektöre yazı yazıyor! Bunun eşini FETÖ'den işten attık, bunun da işine son verin diye yazı yazılıyor. Kadının ne günahı var! Sizden bir arkadaş şunu söylemişti; ağaç kökü yesinler! Siz kollektif suç yaratıyorsunuz insanları perişan ediyorsunuz! 
 

ADİL ÖKSÜZ SIRADAN BİR İNSAN DEĞİLDİR!


Adil Öksüz, Akıncılar Hava Üssü'nde yakalandı.Elinde GPS cihazı vardı. 3 farklı tutanak var onunla ilgili. Adil Öksüz sıradan bir insan değildir. Gariban bir insan değildir. Adil Öksüz Akıncılar Üssün'de darbeyi yönetiyorsa kontrolsüz bir insan değildir! Kim yönetiyor Adil Öksüz'ü. OHAL sonrası darbe istismarcılığı yapıldı. TBMM'nin saygıdeğer başkanına seslenmek isterim: Darbe gecesi parlamentoda durması saygıya değerdir. Ama OHAL uygulamaların parlamentonun itibarını zedelemesine izin vermemeliydi.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İKİNCİ TURDA KRİTİK BÜTÇELER GÖRÜŞÜLECEK


Bütçenin tümü üzerindeki görüşmelerin ardından 6 Aralık Salı günkü birinci turda; Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Sayıştay, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Başbakanlık, Kamu Denetçiliği Kurumu, MİT, MGK Genel Sekreterliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, RTÜK, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Hazine Müsteşarlığının bütçeleri görüşülecek. 
 

BU HAFTA GÖRÜŞÜLECEK BAKANLIK BÜTÇELERİ ŞÖYLE


TBMM Genel Kurulunda bu hafta görüşülecek bakanlık ve kurumların bütçeleri şöyle olacak: 

7 Aralık Çarşamba: İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu. 

8 Aralık Perşembe: BDDK, SPK, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, MTA, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu. 

9 Aralık Cuma: Dışişleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, TÜİK, GAP, Doğu Anadolu Projesi, Konya Ovası Projesi, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlıkları, Adalet Bakanlığı, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, HSYK. 

10 Aralık Cumartesi: İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Türkiye Yazma Eserler Başkanlığı. 

11 Aralık Pazar: Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, ÖSYM, 108 üniversite, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü. 
 

MECLİS'E ZİYARETÇİ ALINMAYACAK


TBMM'ye bütçe görüşmeleri süresince, milletvekillerinin Genel Kurul çalışmalarına daha etkin katılabilmeleri için görevliler hariç, ziyaretçi alınmayacak. 

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesinde kurulan yurtdışında yaşayan kadınların ve ailelerinin sorunlarına yönelik alt komisyon da AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca başkanlığında toplanacak. 

Ayrıca bu hafta AK Parti Grubu'nun, milletvekillerinin imzasına açtığı anayasa değişikliğine yönelik teklifinin de TBMM Başkanlığına sunulması bekleniyor.
 

'Erdoğan’ın Albaraka Türk'te 200 bin doları var, dekontunu bekliyoruz'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Albaraka Türk'te 200 bin doları var, dekontunu bekliyoruz” dedi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ümit Özdağ'ın istifasına Meral Akşener'den ilk tepki