Kılıçdaroğlu'ndan sert eleştiriler

Kılıçdaroğlu'ndan sert eleştiriler

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı açılış töreninde hükümete ağır eleştiriler yöneltti

06 Mart 2011, Pazar 21:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Gaziemir Semt Garajı açılış töreni CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı törende CHP’nin bazı ilçe teşkilatları ön seçim taleplerini içeren pankartlar açtı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Aliağa-Menderes Banliyö Hattı’nın açılışını gerçekleştiren Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın programında gecikmelerin yaşanmasından kaynaklı Gaziemir’deki törene 1.5 saatlik gecikmeyle geldi.

"GAZETECİLER YÜRÜYORSA DEMOKRASİ YOKTUR"

Törende konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, son gazeteci tutuklamaları ile ilgili Başbakan Erdoğan’ın, "Kimsenin ne hakimi ne savcısıyım" sözlerine sert bir göndermede bulunarak, gazetecilere neden kitap yazdığını soranların başındaki başsavcı olmakla suçladı.

Kılıçdaroğlu, İzmir’in Türkiye’nin ve dünyanın göz bebeği olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Ancak Türkiye’de bir sorun var. Türkiye’de özgürlük sorunu var. Özgürlük nefes aldığımız hava gibidir. Varolduğu sürece varlığını hissedemezsiniz, ama hava gidince nefes almakta zorlanırsınız.

Özgürlük zemini kaydıkça hayata bakışınız değişir. Bir ülkede, Türkiye Cumhuriyeti’nde eğer gazeteciler yürüyüş yapıyorlarsa bilin ki o ülkede sağlıklı bir demokrasi yok, bilin ki o ülkede özgürlük yok. Ne yaparsanız yapın insanlar özgür ortamda düşünürler. Özgür ortamda yaratırlar, konuşurlar, özgür ortamda sorunlarını dile getirirler" dedi.

BAŞBAKAN’A ’BAŞSAVCI’ BENZETMESİ

Baskının olduğu yerde bunların hiçbirinin olmayacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "12 Eylül döneminden daha zor koşulları yaşıyoruz. Kenan Evren’in 12 Eylül’de hapiste tuttuğu gazeteci sayısı 31 kişiydi, şimdi 61. Gazeteci haber peşinde koşan demektir.

Topluma karşı görevini yapan kişidir, halkın kamu görevlisidir, haberin ayrıntılarını anlatır ve halka doğru haber vermeyi namusu olarak kabul eder.

Bunu yapan gazetecinin sabahın 5’inde kapısı çalınıyor ve evi, ofisi basılıyorsa! Gazeteciye, yazara hiç ‘sen bu kitabı neden yazıyorsun’ diye sorulur mu? Bunu soran insanlar demokrasiden nasibini almamıştır, onu soranların başındaki başsavcı da Türkiye’nin başbakanlık koltuğuna oturan kişidir" dedi.

"NEFES ALINAMAZ BİR ÜLKE KONUMUNA GELİYORUZ"

Kılıçdaroğlu, İzmir’den Türkiye’ye bakınca özgürlüğü, insan haklarını gördüğünü ifade ederek, "İzmir’den Türkiye’ye bakmak güzel. İzmir’den dünyaya baktığınız zaman çağdaş, uygar bir Türkiye’yi görüyorsunuz.

Ama Ankara, Türkiye öyle değil. Karamsar bir tablo var. Nefes alınamaz bir ülke konumuna geliyoruz. Size söz 12 Haziran’da bu mücadeleyi yapacağız ve Türkiye nefes alacaktır. Beraber çıktığımız bu yolculukta hepinize bir görev düşüyor, ayrışmayacağız, bölünmeyeceğiz, beraber olacağız. Ayrıntılarda boğulup kalmayacağız" diye konuştu.

"KANMAYACAĞIZ, HARAMİLERİ ALAŞAĞI EDECEĞİZ"


Yola çıktıklarını, mücadeleyi tüm kararlılıklarıyla sürdüreceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Haramilerin iktidarına karşı mücadele yapıyoruz, özgürlük düşmanlarına, demokrasi düşmanlarına karşı mücadele yapıyoruz.

Kendilerinin özgürlükçü, demokrat olduklarını sanıyorlar. Kanmayacağız, haramileri alaşağı edinceye kadar yolumuza devam edeceğiz. Önümüze engeller koyacaklar, engeller çıkaracaklar. Engelleri aşmak hepimizin görevidir" diye konuştu.

Burcu TANER-Utku BOLULU-Mustafa OĞUZ-Hakan GÜNGÖRDÜ/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Meral Akşener 1289 oyla yeniden İYİ Parti Genel Başkanı seçildi