Kilise kalıntısı dijital kütüphaneye dönüştürüldü

İstanbul Esenler'de kazı sonucu ortaya çıkan kilise kalıntısı, dijital kütüphaneye dönüştürüldü. Kilise kalıntısının hem tarihi yapısı hem de kütüphane için yapılan modern yapısı örnek teşkil ediyor

25 Nisan 2018, Çarşamba 12:45
A A
Kilise kalıntısı dijital kütüphaneye dönüştürüldü
Adnan Büyükdeniz Kütüphanesi, Türkiye'nin ilk dijital kütüphanesi olarak da kayıtlara geçmiş durumda. 2010 yılında açılan kütüphane, 8 yıldır gelecek nesillere hizmet veriyor. İlk açıldığında 6 bin kitap datası barından Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi, 8 yılda önemli gelişim göstererek 13 bin e-kitap seviyesine ulaştı.


'KÜTÜPHANEMİZİN GÜZEL BİR E-ARŞİVİ VAR'


Eskiden bir kilise olan yapının kütüphaneye dönüştürülmesinden etkilendiğini ifade eden Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi'ni aktif olarak kullanan lise öğrencisi Ömer Akın Akşahin, "Ben haftanın 6 günü geliyorum. Sabah 05.30 gibi burada oluyoruz. Sıra oluyor ve 07.00´a kadar da bekliyoruz. İstediğimiz şeyleri burada dersler ile alakalı bilgisayarlardan izleyebiliyoruz. Dershaneye gidemeyen insanlar buraya geliyorlar. Kitap okumak içinde kütüphanemizin güzel bir e-arşivi var. Hatta ben kitap okuma ödülü de aldım kütüphanemizden" dedi.


'KİLİSE KISMI TAMAMEN KORUMA ALTINDA'


Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi Sorumlusu Yasemin Polat ise kütüphanenin tarihi yapısı hakkında bilgi vererek daha önce bu bölgenin Osmanlı döneminde askeri alan olarak kullanıldığını ve o dönemde yaşayan insanlarında şu an kütüphane olan yeri kilise olarak kullanıldığını dile getirdi.Yasemin Polat sözlerini şöyle sürdürdü: "2010 yılında belediye başkanımızın talimatıyla dönüşüme uğradı. Daha önce kilise olarak kullanılan yapı restorasyon ile birlikte kütüphaneye dönüştürüldü. Binamızın dış yapısı yani kilise kısmı tamamen koruma altında. Ek binamızda modern bir camekan. İçerisinde konumlandırılmış ve kesinlikle tarihi esere zarar vermeyecek şekilde tutuluyor. Haftanın 7 günü 24 saat açığız ve binlerce e-kitaplarımız var. Öğrencilerimiz üyelik sistemi ile bizlere ulaşabiliyorlar. Öğrencilerimiz çok ilgi gösteriyorlar. Günde 150 civarı öğrenci ağırlıyoruz. Geçen yıl toplam 47 bin 788 öğrenci bizlere ulaştı."

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.