Kilo verdiren pirinç diyeti nedir, nasıl yapılır?

Pirinç diyeti yapmak bazı insanlar tarafından sınırlı sonuçları olan sıkıcı, modası geçmiş bir diyet olarak kabul edilir, ancak diyetin bazı faydaları vardır ve kilo vermek istiyorsanız bu faydaları dikkate almalısınız. Pirinç diyeti nedir? Pirinç diyeti nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? Bilmeniz gereken her noktayı anlattık. /ÖZEL

02 Aralık 2021, Perşembe 11:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
PİRİNÇ DİYETİ NEDİR?

PİRİNÇ DİYETİ NEDİR?

Pirinç diyeti ilk olarak hipertansiyon için aşırı bir tedavi protokolü olarak geliştirilmiş, ancak anti-hipertansif ilaçlar popüler hale geldiğinde gözden düşmüştür. Şimdi, pirinç diyetlerinin daha az katı olan versiyonları oldukça yaygın hale geldi. Fakat büyük ölçüde aynı teoriye dayanıyor. Protein, şeker, sodyum, yağ ve kalorileri azaltarak böbreklerinizdeki metabolik yükü azaltabilirseniz, vücudu temizlemek, kan basıncını düşürmek ve kilo vermek mümkün olacaktır. Pirinç diyetine yönelik çok çeşitli yaklaşımlar olsa da, çoğu önemli diyet kısıtlamaları içerir ancak yalnızca pirinç yemekle sınırlı değildir. 

PİRİNÇ DİYETİ NASIL YAPILIR?

PİRİNÇ DİYETİ NASIL YAPILIR?

Pirinç diyetinde sodyum, kalori, yağ ve proteini önemli ölçüde azaltırsınız. Çoğu pirinç diyetinin birkaç farklı aşaması vardır ve ilki, günde yaklaşık 1.000-1.200 kaloriye kadar kalori azaltımına dayanır. Nişasta ve yağsız süt, yaklaşık 1 hafta süren birinci aşamadaki diyetin tek unsurudur. İkinci aşamada, birinci aşamada izin verilen gıdalara ek olarak haftada bir gün yağsız protein kaynaklarının tüketimine izin verilir. İkinci aşama kilo verme veya sağlık hedefinize ulaşana kadar sürecektir. Üçüncü aşama, teorik olarak, haftalık protein tüketimi açısından biraz daha esnekliğe izin verilmesine rağmen, diyet seçimleriniz pirinç diyeti tarafından bilgilendirilerek hayatınızın geri kalanında sürmelidir.

PİRİNÇ DİYETİ LİSTESİ ÖRNEĞİ

PİRİNÇ DİYETİ LİSTESİ ÖRNEĞİ

Pirinç diyeti yapacaksanız, 1. aşamadaki bir gün için örnek bir menü şöyle:

Kahvaltı:

1/2 ezilmiş muz ile 1 su bardağı yulaf ezmesi, 1 elma

Öğle yemeği:

1/2 su bardağı pişmiş pirinç ve 1/2 su bardağı pişmiş fasulye, 1/4 su bardağı kuru üzüm

Akşam yemeği:

1/2 su bardağı yağsız süt ve 1/2 su bardağı kinoa

2. aşamada, yukarıda açıklananlar gibi nişasta, meyve ve sebze ağırlıklı öğünlere ek olarak haftada bir sahanda yumurta veya 1/2 somon fileto ekleyebilirsiniz.

PİRİNÇ DİYETİ FAYDALARI

PİRİNÇ DİYETİ FAYDALARI

Pirinç diyeti, diğerlerinin yanı sıra kan basıncını düşürmeye, kolesterolü düşürmeye, sindirimi optimize etmeye, toksisiteyi azaltmaya ve kilo vermeye yardımcı olur.

ZAYIFLAMA

Bu diyetin birincil faydası kilo kaybıdır. Kalori alımınızı yarıya indirerek hızlı bir şekilde kalori açığı yaratacaksınız, bu da kilo vermeye başlayacağınız anlamına geliyor. Düzenli egzersizle birleştirildiğinde, bu diyet metabolizmanızı da hızlandırabilir ve sizi yağ yakan bir makine haline getirebilir. 

TANSİYON

TANSİYON

Böbreklerinizdeki baskının azalması ve diyetinizden çoğu sodyum ve yağın çıkarılması kan basıncınız için harikalar yaratacaktır. Pirinç diyeti hipertansiyonu önleyerek kalp krizi, felç, ateroskleroz ve koroner kalp hastalıkları riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir. 

KOLESTEROL

KOLESTEROL

Bu öğünlerin çoğunda bulunan yüksek lif içeriği, arterlerdeki plak birikimini azaltabildiği ve kalp sağlığını daha da koruyabildiği için kolesterolü düşürmeye yardımcı olacaktır.

SİNDİRİM

SİNDİRİM

Lif ayrıca sindirim sağlığının önemli bir bileşenidir. Lif, peristaltik hareketi uyarabilir, besin alımını iyileştirebilir ve kabızlık ve ishal semptomlarını önleyebilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Zayıflatan en etkili elma sirkesi diyeti